PoradyJak doczyścić welurową tapicerkę? Delikatny, domowy środek zrobisz w minutę

Jak doczyścić welurową tapicerkę? Delikatny, domowy środek zrobisz w minutę

jak czyścić welurową tapicerkę, fot. genialne
jak czyścić welurową tapicerkę, fot. genialne
26.06.2023 17:52

Meble welurowe, chociaż wyglądają atrakcyjnie, wymagają czyszczenia. To może skutecznie zniechęcić wiele osób do ich zakupu. Czy wiesz jak czyścić welurową tapicerkę? To nie jest takie trudne.

Welur uznaje się za eleganckie obicie kanap i innych mebli. Nic dziwnego, w końcu przez długi czas uchodził za materiał przeznaczony dla wyższych sfer. Obecnie jest dość popularny i każdy może mieć meble welurowe w swoim domu.

Czym jest welur?

To tkanina, który cechuje się miękką i gęstą powierzchnią. Kojarzy się z wyrafinowaniem, dlatego ma zadatki na  materiał luksusowy. Welur wyróżnia warstwa krótkich miękkich włosków, które odpowiadają za jego unikalną strukturę. W odróżnieniu od aksamitu ma jeszcze bardziej jedwabistą w dotyku powierzchnię. Aby utrzymać welur w dobrym stanie, zaleca się delikatne czyszczenie. Najlepiej robić to za pomocą szczotki o miękkich włosach lub odkurzacza z miękką nasadą. Nie radzi się stosować pocierania i narażania na wilgoć, aby nie uszkodzić struktury włosków weluru.

Obraz

Jak czyścić welurową tapicerkę?

Czyszczenie zacznij od delikatnego odkurzenia powierzchni tapicerki. Nie używaj odkurzaczy z funkcją prania, ponieważ możesz zniszczyć strukturę weluru. Jeśli jednak kanapa jest brudna - ma plamy, resztki jedzenia itd. - użyj do czyszczenia delikatnej szpatułki lub ścierki z mikrofibry. Za ich pomocą zdrap zabrudzenia z powierzchni weluru. Następnie wykorzystaj delikatne preparaty do czyszczenia, aby nie zniszczyć materiału. Najlepszym pomysłem będzie kupienie detergentu przeznaczonego do pielęgnacji weluru. Czasami zdarza się, że kanapa zostaje zalana wodą bądź innym płynem. Wówczas najpierw usuń nadmiar wilgoci ręcznikiem papierowym. Przykładaj go do mokrej plamy do momentu, aż wchłonie całą wilgoć.

Obraz

Domowy sposób na czyszczenie weluru

Możesz też przygotować łagodny środek samodzielnie w domu. Wystarczy, że do naczynia z letnią wodą, dolejesz odrobinę delikatnego środka czyszczącego (może to być płyn do mycia naczyń, szare mydło czy produkt ekologiczny). W gotowym roztworze zanurz szczotkę i delikatnie przetrzyj brudne miejsca - pamiętaj, aby weluru nie czyścić pod włos! Gdy usuniesz plamę, poczekaj, aż wilgotne miejsce wyschnie lub wysusz je suszarką. I gotowe!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także