PoradyLajfhakiTen cierpki owoc ma supermoce. Przed jesienią zacznij jeść aronię

Ten cierpki owoc ma supermoce. Przed jesienią zacznij jeść aronię

jak jeść aronię, fot. Getty Images
jak jeść aronię, fot. Getty Images
17.08.2023 15:53

Aronia to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Dlatego warto wzbogacić o nią swoją dietę. Podpowiadamy jak jeść aronię i czuć pełnię witalności, niezależnie od wieku!

Aronia często mylona jest z jagodą. Co więcej określa się ją jako "superowoc". Ma to związek z szeregiem jej właściwości prozdrowotnych. Możesz się nią cieszyć w sezonie, ponieważ bez problemu nadaje się do uprawy, zarówno na plantacjach, jak i w ogrodach,

Właściwości aronii

Chokeberry (Aronia melanocarpic) on a wooden table
Chokeberry (Aronia melanocarpic) on a wooden table

Jak jeść aronię?

Może wydawać się to niemałym zaskoczeniem, ale owoców aronii nie je się prosto z krzaczka, jak ma to miejsce w przypadku jagód, malin czy jeżyn. Wynika to z faktu, że są one po prostu cierpkie, dlatego w postaci surowej mogą być ciężkie do przełknięcia. Zaleca się, aby przemrozić je przed zjedzeniem. Po 48 godzin spędzonych w zamrażarce, stracą swoją cierpkość. Jeśli aronię wysuszysz, nada się ona do przygotowania herbaty. Poleca się pić ją szczególnie zimą, aby wzmocnić naturalną ochronę przeciw przeziębieniom. Pyszne będą też przetwory zrobione z aronii, czyli dżemy, galaretki, konfitury, które zastosujesz do naleśników czy gofrów, a nawet na kanapki! Można też dodać aronię do mięs. Udowodniono, że owoc ten działa detoksykująco na organizm, ma też niski indeks glikemiczny, jak borówka czy malina. To sprawia, że mogą ją jeść osoby chorujące na zespół metaboliczny, czy insulinooporność.

Fresh aronia berries and berry juice in a glass
Fresh aronia berries and berry juice in a glass
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także