Jak jeździć bez opłat? Z darmowej komunikacji miejskiej korzystają nie tylko seniorzy
Darmowa komunikacja miejska w Polsce przysługuje wybranym grupom społecznym. Myślisz, że tylko seniorzy mogą nie płacić za przejazdy? Otóż nie! Wcale nie trzeba być emerytem, aby jeździć za darmo.
Za publiczny transport zbiorowy odpowiadają gminy miejskie. To organ uchwałodawczy ustala, jakie zniżki przysługują konkretnym grupom społecznym. Wyjątkiem są takie miasta w Polsce, gdzie każda osoba zameldowana może korzystać z darmowych przejazdów. Do tych szczęśliwców należą m.in. mieszkańcy Mińska Mazowieckiego, Lidzbarka Warmińskiego, a także Kalisza. Natomiast w Białymstoku za darmo z publicznych autobusów korzystają uczniowie szkół podstawowych.
Kto w Polsce korzysta z darmowej komunikacji miejskiej?
W każdej gminie naszego kraju za komunikację miejską nie płacą zwykle emeryci, którzy ukończyli 70. rok życia. Jednak w Lublinie i Wrocławiu za darmo mogą przemieszczać się po mieście seniorzy po swoich 65 urodzinach. Oczywiście, wiele miast oferuje dla starszych mieszkańców przeróżne ulgi. Przykładowo w Szczecinie bilety z 50-procentową zniżką kupią panie, które przekroczyły 55. rok życia, a także panowie po sześćdziesiątce.
Jak skorzystać z darmowych przejazdów, jeżeli nie jest się jeszcze seniorem?
Co ciekawe, wcale nie trzeba być na emeryturze, aby poruszać się po mieście bezpłatnie. Grupą uprzywilejowaną są Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi. Mają prawo korzystać z komunikacji publicznej za darmo lub przysługują im duże zniżki (50% czy 75%). Oczywiście, kwestię tę regulują rady konkretnych miast i gmin, więc w każdym ośrodku miejskim wygląda to inaczej. Dlatego Honorowi Dawcy Krwi powinni sprawdzać, gdzie wcale nie zapłacą za bilet, a gdzie będzie im przysługiwała dana ulga. Te regulacje lubią się zmieniać, dlatego trzeba być dość czujnym. Dużą pomocą może okazać się strona krwiodawcy.org.
Jak zostać Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi?
Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi posiadają legitymacje, a swój tytuł mogą uzyskać trzykrotnie. Wszystko zależy od ilości oddanej krwi.
Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia
- Kobieta, która oddała co najmniej 5 litrów krwi.
- Mężczyzna, który oddał co najmniej 6 litrów krwi.
Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia
- Kobieta, która oddała co najmniej 10 litrów krwi.
- Mężczyzna, który oddał co najmniej 12 litrów krwi.
Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia
- Kobieta, która oddała co najmniej 15 litrów krwi.
- Mężczyzna, który oddał co najmniej 18 litrów krwi.