Jak kupować tanie bilety na pociąg? Wiele możesz kupić za dużo mniejsze pieniądze
Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale podróże za pomocą PKP praktycznie na każdej międzymiastowej trasie mogą być co najmniej o 30% tańsze. Jak kupować tanie bilety na pociąg? W tym artykule wyjaśniamy wszystkie szczegóły.
"Promocja! Bierz pan bilety! Bierz!"
Polski przewoźnik ma kilka stałych promocji. Większość Polaków jeżdżących pociągami nie ma o nich zielonego pojęcia. A szkoda, bo praktycznie zawsze byliby w stanie zapłacić znacznie niższą cenę niż ta wyjściowa. Wszystko zależy od tego kiedy kupisz dany bilet i ewentualnie od trafienia na specjalne promocyjne pule. Za chwilę opiszemy po kolei wszystkie opcje, jakie realnie masz do dyspozycji. Warto przy tym zaznaczyć, że zajmiemy się tylko tym, jak to wygląda w przypadku tzw. podróży międzymiastowych. Koleje regionalne to zupełnie inna działka (i najczęściej także zupełnie inne promocje).
W drogę!
W transporcie międzymiastowym, którym zajmuje się u nas głównie PKP Intercity trafić można zwykle na promocje dwóch rodzajów:
Promocje czasowe
- zniżka 30% - każdy bilet kupiony w okresie 30 do 21 dni przed odjazdem pociągu;
- rabat 20% - każdy bilet kupiony w okresie 20 do 14 dni przed odjazdem pociągu;
- zniżka 10% - każdy bilet kupiony w okresie 13 do 7 dni przed odjazdem pociągu;
Warto przy tym podkreślić, że ta oferta nie jest limitowana ilościowo. To oznacza, że tańsza pula biletów nie wyczerpuje się, a decyduje jedynie czas od zakupu do planowanej daty podróży.
Łowcy Super Promo
To zupełnie inny rodzaj promocji. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o bilety na 7 dni wprzód, kiedy potrzebujemy nagle/niespodziewanie gdzieś pojechać lub po prostu mamy ochotę na spontaniczny kilkudniowy wypad, który nie naruszyłby zbyt mocno portfela. Jest to pula tańszych biletów na pociągi dalekobieżne powstała po to, aby każdy - niezależnie od zasobności portfela - mógł sobie pozwolić na skorzystanie z pociągów międzymiastowych. Z podobnym rozwiązaniem można się spotkać w wielu krajach Unii Europejskiej. Jest to wręcz taki socjalny standard w naszej części świata (o którym wielu ludzi nie wie).
Łowcy Super Promo w praktyce - jak kupować tanie bilety na pociąg
Warto jeszcze dodać jak Łowcy Super Promo wyglądają w praktyce (tu znajdziesz specjalną, dedykowaną wyszukiwarkę tego typu okazji, która pokaże Ci jedynie te połączenia, na których są promocyjne pule biletów z serii Łowców). Dla testów sprawdziliśmy jak wyglądałby przejazd jutro (7.07.2022 r.) z Krakowa Głównego do Warszawy Centralnej . Za pomocą wyszukiwarki znaleźliśmy promocyjny bilet w cenie 47,60 zł, ale warto zaznaczyć, że był on na pociąg ruszający z Krakowa o mało dogodnej godzinie - o 4.13. I to jest standardem w przypadku tej promocji - obowiązuje ona na mniej atrakcyjne połączenia. Coś za coś. Dodajmy, że cała podróż zajęłaby nam 3 godziny 28 minut.
Dla porównania tego samego dnia znajdziemy liczne inne połączenia w przedziale cenowym 68 - 169 zł. Zniżka jest więc znacząca. Warto przy tym dodać, że pociągi te mają często nieco odmienny czas dojazdu ( mniej więcej -/+ godzina). Te najdroższe z reguły mają najkrótszy czas dojazdu - 2 godziny, 36 minut.
A tutaj zobaczysz jak wyglądają japońskie pociągi.