Jaki kształt dla paznokci u stóp jest najlepszy? Podolodzy rozwiewają wszelkie wątpliwości
Wydaje ci się, że wiesz, jak obcinać paznokcie u stóp? Wiele osób popełnia przy tej prostej czynności błędy, które mogą prowadzić do wrastania paznokci. Podpowiadamy, jak prawidłowo skrócić paznokcie.
Każdy marzy o pięknie wypielęgnowanych stopach na lato. Ważne jest nie tylko prawidłowe ścieranie pięt, ale także obcinanie paznokci. Trzeba używać odpowiedniego narzędzia, ale również nadać płytce właściwy kształt. Podpowiadamy, jak to zrobić, by uzyskać najlepszy efekt i sobie nie zaszkodzić.
Czym najlepiej obcinać paznokcie?
Pilnik, nożyczki, a może obcinaczka? Wybór narzędzi do skracania paznokci jest spory. Które jest najlepsze? Specjaliści nie są tutaj zgodni. Niektórzy podolodzy odradzają obcinaczki do paznokci, twierdząc, że używając ich, nie widzimy, ile paznokcia odcinamy. Z kolei poradnik Amerykańskiej Akademii Dermatologii sugeruje skracanie paznokci u stóp tylko za pomocą obcinaczki (do paznokci u rąk rekomendowane są także nożyczki). Zgoda panuje co do jednego — pilnik służy do wygładzania końcówek paznokci, a nie ich skracania. Wybierając narzędzie do obcinania, kieruj się więc przede wszystkim swoją wygodą oraz tym, którym przyrządem sprawniej operujesz. Bez względu na to, co wybierzesz, narzędzie powinno być dobrze naostrzone. Tępa obcinaczka lub nożyczki mogą spowodować rozwarstwienie płytki (podobnie jak źle dobrany pilnik).
Na prosto czy na okrągło? Jak obcinać paznokcie?
Kształt nadawany paznokciom u stóp nie jest kwestią gustu. Jeśli popełnisz błąd, narazisz się na ich wrastanie, a więc ból, zaczerwienienie, a nawet zbieranie się ropy. Aby tego uniknąć, płytki nie należy przycinać zbyt krótko. Musi lekko wystawać poza opuszek. Nie powinno się również nadawać paznokciom zaokrąglonego kształtu i ścinać ich boków. Jak czytamy w serwisie WP Kobieta:
Co jeszcze warto wiedzieć o obcinaniu paznokci?
Ważne jest nie tylko to, jak obcinasz paznokcie, ale kiedy to robisz. W przypadku dorosłych oraz starszych dzieci powinno się wykonywać ten zabieg po kąpieli. Wtedy płytka paznokcia jest rozmiękczona i łatwiej ją obciąć. Ta zasada nie obowiązuje u najmłodszych dzieci, które naturalnie mają bardzo miękkie paznokcie. Niektórzy specjaliści odradzają wycinanie skórek paznokci, twierdząc, że ich zadaniem jest ochrona macierzy paznokcia. Jeśli się na to zdecydujesz, zachowaj ostrożność, by się nie skaleczyć. Używaj dobrze naostrzonych narzędzi i wykonuj zabieg precyzyjnie, by skórka nie była poszarpana, a przez to nieestetyczna.