PoradyLajfhakiUnikaj oparzeń! 5 widocznych różnic między barszczem Sosnowskiego a zwyczajnym

Unikaj oparzeń! 5 widocznych różnic między barszczem Sosnowskiego a zwyczajnym

Lato to czas przesiadywania w ogródkach i spędzania długich godzin na łonie natury. Podczas wypoczynku nieraz natkniemy się na barszcz. Ale jak odróżnić barszcz Sosnowskiego od zwyczajnego?

Аимаина хикари, CC0, via Wikimedia Commons / facebook
Аимаина хикари, CC0, via Wikimedia Commons / facebook
Manuel

05.08.2022 | aktual.: 05.08.2022 07:28

Oparzenia Barszczem Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego powoduje silne oparzenia. Niestety czasami okazuje się, że już przebywanie w jego pobliżu może podrażnić naszą skórę. Jego olejki eteryczne są dość silne. Objawy oparzeń mogą pojawić się już po 15 minutach, ale zdarzają się przypadki ich pojawienia się nawet po kilkunastu godzinach. Zaczerwienienia i pęcherze z surowiczym płynem. Oparzenia barszczem Sosnowskiego są często nawet klasyfikowane jako oparzenia II i III stopnia.

W przypadku pojawienia się objawów na skórze, często połączonych z objawami nudności i bólu głowy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Rany można chłodzić lodem lub zimną wodą, ale nie zaleca się stosowania na nie żadnych środków farmakologicznych.

Oto 5 najprostszych sposobów, jakie wskazują eksperci, aby odróżnić barszcz Sosnowskiego od zwyczajnego.

Ludwik Polak/wikipedia///Jacek Proszyk/wikipedia
Ludwik Polak/wikipedia///Jacek Proszyk/wikipedia

#1 Wysokość

Barszcz zwyczajny mierzy zwykle ok. 1,5 m. lub mniej (maksymalnie w bardzo sprzyjających warunkach jest w stanie osiągnąć wysokość 2 m.). Natomiast barszcz sosnowskiego jest dużą, masywną rośliną, która może osiągnąć wysokość nawet 4 m.

Obraz

Babij/flickr////pinterest[/caption]

#2 Łodyga

W przypadku barszczu zwyczajnego jest zielona lub czerwonawa i jest cienka. Natomiast barszcz sosnowskiego ma dużo grubszą, masywniejszą łodygę, która zwykle jest zielona i nakrapiana ciemnymi plamkami.

Obraz

Babij/flickr///VT Massey Herbarium/fb[/caption]

#3 Kwiatostany

Barszcz zwyczajny ma je stosunkowo niewielkie do kilkunastu cm szerokości, u barszczu sosnowskiego kwiatostan dochodzi nawet do 80 cm. Barszcz Sosnowskiego kwitnie już w czerwcu i lipcu, natomiast barszcz zwyczajny w lipcu i sierpniu.

pixabay

Tomasz Lewicki/flickr
pixabay Tomasz Lewicki/flickr

#4 Liście

W przypadku barszczu zwyczajnego liście są małe - do kilkudziesięciu cm. W przypadku barszczu sosnowskiego liście są większe (nawet 150 cm długości), bardziej stłoczone i ostro zakończone, mają także charakterystyczne ząbkowanie.

Ludwik Polak/wikipedia///VT Massey Herbarium/fb
Ludwik Polak/wikipedia///VT Massey Herbarium/fb

#5 Kolor liści

W przypadku barszczu zwyczajnego liście są ciemnozielone przez właściwie cały rok. Natomiast liście barszczu sosnowskiego wiosną są trochę jaśniejsze od barszczu zwyczajnego, a przez lato nabierają jaskrawozielony kolor.

Obraz

Tomasz Lewicki/flickr[/caption]

Może Cię zainteresować czy tuje są szkodliwe?