Jak odróżnić hortensję ogrodową od bukietowej? Sprawdź, a nigdy się nie pomylisz
Hortensja to jeden z najbardziej popularnych krzewów ogrodowych. Jest łatwa w uprawie i ma małe wymagania. Czy wiesz jak odróżnić hortensję ogrodową od bukietowej?
Nazwa tej rośliny wywodzi się od łacińskiego słowa hydrangea, które oznacza pojemnik na wodę. Dlatego warto w pierwszej kolejności dbać o regularne podlewanie hortensji i utrzymywać stale wilgotne podłoże. Co ciekawe rośliny te pochodzą z Japonii, ale i w naszym klimacie potrafią bujnie rosnąć. Jednak jak odróżnić hortensję bukietową od ogrodowej?
Hortensja ogrodowa, czyli wszystko co warto wiedzieć
Hortensja ogrodowa, czyli Hydrangea macrophylla to krzew, który osiąga około 1,5 metra wysokości. Jej liście są duże i ciemnozielone. Na ich końcach pojawiają się kwiatostanyprzypominające kule o średnicy nawet 30 cm. Dlatego hortensja ogrodowa dobrze sprawdzi się jako wypełnienie przestrzeni między drzewami w ciemniejszych miejscach ogrodu. Warto dodać, że kwiaty hortensji ogrodowej mogą być białe, różowe, czerwone, błękitne oraz fioletowe. Kolor kwiatostanów zależy, od pH gleby, w jakiej rosną. W związku z tym, po kilku latach niebieskie kwiaty mogą zmienić barwę na różową. W okresie zimowym należy okrywać hortensję ogrodową przed mrozem, a jeśli rośnie w doniczkach, to chować je np. do piwnicy. Do jej głównych cech należą:
- kuliste kwiatostany;
- kwitnienie tylko na pędach dwuletnich;
- najlepiej rośnie w miejscach ciepłych i ocienionych;
- częsta zmiana koloru kwiatów wraz z upływem lat;
- nietolerancja mrozów i przycinania.
Czym hortensja bukietowa różni się od ogrodowej?
Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) jest rośliną, której kwiaty rosną w kształcie stożków lub jaj. Pojawiają się tylko na pędach jednorocznych i mogą mieć do około 40 cm długości. Hortensje najlepiej sadzić w miejscach słonecznych oraz jasnych. Dobrze prezentują się w towarzystwie traw lub paproci. Najczęściej hortensja bukietowa posiada kwiaty w kolorach bieli, różu lub zieleni, a jej liście są podłużne oraz zaostrzone na końcach. Kwiatostany utrzymują się długo i dobrze nadają się do suchych bukietów. Co ciekawe są mrozoodporne i można je swobodnie przycinać jesienią oraz wczesną wiosną. Hortensja bukietowa różni się od ogrodowej:
- kształtem kwiatów;
- kwitnieniem na pędach jednorocznych;
- mrozoodpornością;
- możliwością przycinania krzewów;
- wzrostem w miejscach słonecznych.