PoradyPryskam balkon wodą z jednym dodatkiem. Trik mojej babci działa za każdym razem

Pryskam balkon wodą z jednym dodatkiem. Trik mojej babci działa za każdym razem

Jak pozbyć się gołębi z balkonu fot. Freepik/ Genialne.pl
Jak pozbyć się gołębi z balkonu fot. Freepik/ Genialne.pl
01.01.2023 14:30

Gołębie to dość uporczywe ptaki, które uwielbiają siadać na balkonach i zostawiać tam swoje odchody. A jak wiadomo zabrudzone kafelki to nie jest przyjemny widok. Jak się pozbyć gołębi z balkonu? Jeden środek rozwiąże problem raz na zawsze.

Gołębie żyjące w mieście zakładają gniazda nie tylko na drzewach. Uwielbiają gzymsy budynków, strychy, zakamarki w murze, poddasza a także balkony. Jeśli po powrocie z pracy zauważysz na tarasie czy balkonie stos patyków, to koniecznie je usuń. Istnieje szansa, że gołąb już nie wróci i nie zadomowi się w swoim gnieździe.

Viktor Keri/unsplash
Viktor Keri/unsplash

Musisz wiedzieć, że Ministerstwo Środowiska ograniczyło ochronę prawną gołębi. Oznacza to, że możesz niszczyć ich gniazda nawet, jeśli znajdują się w nich jaja. Natomiast nie wolno Ci tego robić, jeżeli już wykluły się młode. W tym przypadku pozostaje Ci tylko odczekać ok. 5-6 tygodni do momentu opuszczenia gniazda przez młodego gołębia. I musisz mieć świadomość, że te ptaki potrafią rozmnażać się nawet 5 razy w roku, więc jest spora szansa, że konkretny osobnik będzie chciał znowu wrócić na Twój balkon.

Oczywiście metod odstraszania gołębi jest całkiem sporo. Możesz zastosować:

  • taśmy holograficzne,
  • latawce w kształcie ptaków,
  • wiatraczki, dzwoneczki lub inne połyskujące oraz szeleszczące na wietrze gadżety,
  • figurki ptaków drapieżnych (warto powiesić je u pułapu balkonu, aby wiatr był w stanie wprawiać ten plastikowy odstraszacz w ruch),
  • balony,
  • urządzenie, które emituje odgłosy ptaków drapieżnych,
  • siatkę, którą osłania się cały balkon (ma drobny splot sprawia, że jest prawie niewidoczna z dużej odległości).
Adam Rhodes/unsplash
Adam Rhodes/unsplash

Jak odstraszyć gołębie octem

Gołębie, tak jak inne stworzenia, nie lubią konkretnych zapachów. Ptaki te pierzchają, kiedy wyczują zapach octu. Dlatego nalej go do wybranego pojemnika i połóż na balustradzie czy parapecie. Ta metoda powinna zniechęcić pierzaste stworzenia do urzędowania na Twoim balkonie.

Jak pozbyć się gołębi z balkonu?

Ptaki nie tolerują zapachu octu, papryczki chili oraz pieprzu. W butelce ze spryskiwaczem zrób mieszanką wody z dodatkiem sproszkowanej papryczki chili lub pieprzu. Rozpuść przyprawę i specyfikiem spryskaj wszystkie te miejsca, które w szczególny sposób upodobały sobie gołębie. Ostry zapach sprawi, że ptaki będą z daleka trzymały się od Twojego balkonu czy parapetów.

Już wiesz jak pozbyć się gołębi z balkonu. Zobacz teraz jakie warzywa możesz z powodzeniem uprawiać na swoim balkonie.

5 sprytnych trików dla właścicieli psów. Codziennie ułatwiają życie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także