PoradyLajfhakiTen sposób na ochronę domu i auta przed kunami działa zawsze! Będą je omijać szerokim łukiem

Ten sposób na ochronę domu i auta przed kunami działa zawsze! Będą je omijać szerokim łukiem

Jak odstraszyć kuny
Jak odstraszyć kuny
Aleksandra
09.02.2023 22:01

Kuny potrafią zadomowić się na strychu, czy poddaszu. Robią spustoszenie w naszych domach, jak i pod maską samochodu. Są na szczęście sposoby, które uświadomią Ci, jak odstraszyć kuny raz na zawsze!

Kuny lubią poddasza

Te stworzenia lubią szukać miejsca w izolacjach dachów i jak tylko znajdą jakieś miejsce po pokryciem dachowym, potrafią i hałasować i zniszczyć warstwy izolacyjne.

Kuny niszczą samochody

Są one głównym problemem kierowców, którzy nie parkują aut w garażu. Raczej rzadko boją się naszych kotów, a od psów często okazują się być zwinniejsze, mimo że akurat przed nimi czują respekt. Najczęściej powodują one uszkodzenia gumowych elementów, w tym przewodów elektrycznych.

Zniszczenia mogą być różne, tak jak koszty ich naprawy. Przykładowo, jeśli dostaną się do rurek układu chłodzenia, może to doprowadzić do przegrzania silnika, a w konsekwencji do bardzo poważnej i kosztownej awarii.

Jak odstraszyć kuny?

Rynek zareagował na zapotrzebowanie i pojawiło się sporo środków, którymi możemy wspomóc się w tej dość nierównej walce. Coraz większą popularnością cieszy się na przykład elektronika, której zadaniem jest odstraszenie zwierząt. Urządzenia takie emitują ultradźwięki, które są bardzo nieprzyjemne dla kun, ale i niesłyszalne dla człowieka. Ich cena waha się w granicach od 100 do 250 złotych. Są wśród nich i takie, które montuje się bezpośrednio do akumulatora samochodowego. Wtedy trzeba pamiętać, że cena będzie wyższa o koszt montażu.

Kostka zapachowa do WC

Są też środki chemiczne, np. preparaty w płynie czy w spray'u, którym pokrywa się wnętrze komory silnika lub podłoże, na którym stoi auto. Jednak są też o wiele tańsze środki chemiczne - np. kostka zapachowa do WC.

Wystarczy umieścić ją pod maską, ale w takim miejscu, aby nie wpadła w ruchome elementy silnika. Kostkę należy co parę tygodni wymienić na nową, inaczej zwietrzeje i przestanie odstraszać kuny.

Roślina odstraszająca kuny

Plektrantus psi - coleus conini. Ta zimozielona bylina odstrasza skutecznie koty, psy i właśnie kuny! Ma niebieskie kwiaty i charakterystyczny zapach, który wydziela się po dotknięciu jej liści.

fennec_station / instagram
fennec_station / instagram

Czego boją się kuny?

Kuny mają swoich wrogów. Są między innymi nimi psy i... lisy. Jeżeli jesteś właścicielem czworonoga, to kuna raczej nie założy gniazda pod Twoim dachem ;)

Sierść psa

Kuny nadal czują respekt przed naszymi czworonogami. Warto więc, po wyszczotkowaniu psa, umieścić trochę sierści w woreczku lub właśnie w zawieszce od WC. Woreczek z sierścią zawieś dobrze pod silnikiem.

Sierść lisa

Lis to naturalny wróg kuny. Oczywiście wejść w posiadanie jego sierści nie jest proste, ale może ktoś ma znajomego myśliwego. Jeśli nic nie odstrasza kuny, która zamieszkała pod dachem, to sierść lisa ją po prostu stamtąd wykurzy!

Jeżeli masz problemy z gołębiami, dowiedz się jak je odstraszyć.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także