PoradyZamiast wydać na paliwo, zatrzymasz kasę w kieszeni! Sprawdzone triki dla wakacjuszy

Zamiast wydać na paliwo, zatrzymasz kasę w kieszeni! Sprawdzone triki dla wakacjuszy

Jak oszczędzić, jadąc na wakacje? Fot. Freepik
Jak oszczędzić, jadąc na wakacje? Fot. Freepik
10.07.2023 16:26

Jeśli dobrze zaplanujesz podróż, mniej na nią wydasz. Zaoszczędzone pieniądze będziesz mógł przeznaczyć na przyjemności lub odłożyć. Podpowiadamy, jak oszczędzić, jadąc na wakacje samochodem. Wystarczy wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Wakacje i oszczędzanie to niespecjalnie optymistyczne połączenie, ale ceny są obecnie tak wysokie, że wielu z nas będzie tego lata zaciskać pasa. Na szczęście nie trzeba robić żadnych drastycznych cięć, by wydać mniej. Jeśli zastosujesz kilka prostych trików, możesz oszczędzić, jadąc na wakacje autem, nie odczuwając przy tym żadnych niedogodności.

Jak oszczędzić, jadąc na wakacje?

Planowanie i myślenie z wyprzedzeniem to podstawa. Sprawdź, czy na trasie, którą zamierzasz jechać, nie będą prowadzone żadne roboty drogowe. Informacje na ten temat znajdziesz na stronie internetowej GDDKiA. Jeśli w planach są jakieś remonty, zaplanuj objazd, by nie stać w korkach. Nawet jeśli korzystasz z nawigacji, która przewiduje utrudnienia i sama zmienia trasę, sprawdź wszystkie opcje. Propozycja wygenerowana przez system nie zawsze może być tą optymalną. Jeśli korzystasz z Google Maps, możesz również wykorzystać opcję dopasowania trasy do rodzaju silnika (benzyna, Diesel, hybryda). Dzięki temu system znajdzie drogę, która będzie generować najmniejsze spalanie paliwa. Tankowania nie zostawiaj na ostatnią chwilę. Pojedź na stację dzień wcześniej. Na stacjach przy trasach (szczególnie przy autostradach) jest znacznie drożej. Poza tym nie będziesz tracił czasu na starcie podróży. Unikniesz też kupowania kawy i napojów na drogę, co może pozwolić na kilkanaście do nawet kilkudziesięciu złotych oszczędności.

Jak oszczędzić, jadąc na wakacje samochodem? Fot. Freepik
Jak oszczędzić, jadąc na wakacje samochodem? Fot. Freepik

Jak wybrać trasę, żeby zaoszczędzić?

Decyzje, które podejmiesz na etapie planowania podróży, pomogą ci sporo zaoszczędzić.

  • Weź pod uwagę to, że na autostradach auta spalają średnio o 30-40 procent więcej niż na drogach krajowych.
  • Jeśli zamierzasz jechać autostradą, rozważ ominięcie niektórych punktów poboru opłat. Możesz w ten sposób zaoszczędzić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych (z zależności od tego, którą trasą i jak daleko jedziesz).
  • Nie zapomnij o zaplanowaniu tankowania. Jak wspomnieliśmy, najlepiej jest zatankować przed wyjazdem. W trakcie podróży unikaj natomiast stacji na autostradach, ponieważ są najdroższe. Zaplanuj drogę tak, by uzupełnić paliwo tuż przed wjechaniem na autostradę lub po zjechaniu z niej.

Jak jeszcze oszczędzać, jadąc na wakacje autem?

Aby zmniejszyć zużycie paliwa, a przez to również koszty podróży, możesz zastosować jeszcze kilka prostych trików. Kiedy już będziesz tankować auto przed podróżą, sprawdź, czy masz odpowiednio napompowane opony. Jeśli będziesz jechać z kompletem pasażerów i pełnym bagażnikiem, dodaj do każdej opony 0,5 bara. Dzięki zwiększeniu ciśnienia zmniejszysz zużycie paliwa. Odpowiednio zaplanuj godzinę wyjazdu. Dojazd do celu podróży w godzinach szczytu może oznaczać stanie w sporych korkach, a w nich auto sporo pali. Być może dobrą opcją będzie wyruszenie w podróż wczesnym rankiem. Jeśli wybrałeś jazdę autostradą, nie pędź jednak na łeb na szyję. Wolniejsza jazda ze stałą prędkością np. 120 km/h jest bardziej opłacalna czasowo i finansowo niż cykliczne przyspieszanie i zwalnianie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także