PoradyLajfhakiW gorące dni zawsze układam ręcznik na desce rozdzielczej. Kiedy poznasz powód, też tak zrobisz

W gorące dni zawsze układam ręcznik na desce rozdzielczej. Kiedy poznasz powód, też tak zrobisz

Ręcznik na desce rozdzielczej chroni wnętrze auta. Fot. Genialne.pl
Ręcznik na desce rozdzielczej chroni wnętrze auta. Fot. Genialne.pl

05.05.2023 15:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Latem warto wozić w samochodzie ręcznik i układać go na desce rozdzielczej. Ten patent jest od dawna stosowany na południu Europy. Takie działanie może się opłacić również w Polsce.

Właściciele aut robią wszystko, by utrzymać je w jak najlepszym stanie. Chodzi nie tylko o właściwą eksploatację i dobre paliwo, które gwarantują pojazdom sprawność, ale również o odpowiednią pielęgnację oraz konserwację wyposażenia. Warto zapożyczyć pewien trik od mieszkańców południa Europy. Sprawdzi się szczególnie w czasie gorących dni, których będzie wkrótce coraz więcej.

Połóż ręcznik na desce rozdzielczej

Każdy kierowca, który chce zabezpieczyć wnętrze swojego auta przed upałem, powinien wozić ze sobą ręcznik i układać go na desce rozdzielczej. To rozwiązanie od dawna stosują mieszkańcy krajów takich jak Włochy, Malta czy Grecja. W niektórych miejscach ręczniki są wypierane przez specjalne pokrowce uszyte pod wymiar konkretnych modeli. W Polsce takie rozwiązanie nie jest praktykowane, ale ręcznik lub niewielki koc w zupełności wystarczą. Poza tym to o wiele tańsza opcja niż kupowanie pokrowca.

Warto wozić ręcznik na desce rozdzielczej. Fot. Genialne.pl
Warto wozić ręcznik na desce rozdzielczej. Fot. Genialne.pl

Jakie zadanie ma ręcznik na desce rozdzielczej?

Ręcznik na desce rozdzielczej ma chronić kokpit przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. W gorące i słoneczne dni wnętrze auta mocno się nagrzewa. Deska rozdzielcza, która znajduje się tuż za przednią szybą, to jeden z elementów, które są najbardziej narażone na wysoką temperaturę. Po kilku latach w takich warunkach jej pokrycie może ulec zniszczeniu. Materiał może stwardnieć, zacząć się kurczyć, a przez to pękać. Poza tym klej, którym przymocowano tapicerkę, traci swoje właściwości, przez co materiał może zacząć wybrzuszać się i odstawać od powierzchni. Żaden z tych efektów nie wygląda estetycznie. Aby im zapobiec, wystarczy przykrywać kokpit ręcznikiem lub kocem. Inną opcją jest całkowite osłanianie przedniej szyby (np. kartonem) w czasie dłuższych postojów w nieocienionych miejscach.

Ręcznik na desce rozdzielczej to sprawdzony trik na ochronę auta. Fot. Genialne.pl
Ręcznik na desce rozdzielczej to sprawdzony trik na ochronę auta. Fot. Genialne.pl

Jak jeszcze dbać o samochód w czasie gorących i słonecznych dni?

Ręcznik na desce rozdzielczej to tylko jeden z kilku trików, które warto stosować, by chronić swoje auto przed szkodliwym działaniem słońca i wysokiej temperatury.

  • W upalne dni parkuj w cieniu lub pod wiatą, by wnętrze mniej się nagrzewało.
  • Jeśli korzystasz z auta sporadycznie i tylko na krótkich trasach, co jakiś czas doładowuj akumulator za pomocą prostownika. To przedłuży jego żywotność i zapobiegnie przykrym niespodziankom.
  • Kiedy auto długo stało na słońcu, przed rozpoczęciem jazdy otwórz wszystkie drzwi i odczekaj chwilę, aż wnętrze się nieco schłodzi.
  • Smaruj uszczelki smarem sylikonowym, żeby nie stwardniały i nie zaczęły pękać.
  • Stosuj w kokpicie kosmetyki zapobiegające blaknięciu materiału na jego wyposażeniu.
  • Przed sezonem sprawdź, czy klimatyzacja działa prawidłowo i w razie potrzeby uzupełnij poziom czynnika chłodzącego.
Jeśli zobaczysz butelkę w kole samochodu, natychmiast dzwoń na policję!
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także