PoradyLajfhakiJak pielęgnować storczyki? To niezawodne metody w jednej pigułce

Jak pielęgnować storczyki? To niezawodne metody w jednej pigułce

Storczyk to gatunek kwiatów, który gości w większości polskich domów. Lubimy mieć go na parapecie lub na komodzie, bo jest piękną ozdobą każdego wnętrza. Doczekał się grona swoich miłośników, którzy dzielą się informacjami na temat tego, jak najlepiej o niego dbać. Te sposoby są proste i naprawdę działają! Jak pielęgnować storczyki?

Jak pielęgnować storczyki? Fot. Freepik
Jak pielęgnować storczyki? Fot. Freepik

08.11.2022 07:50

Storczyki przywędrowały do nas aż z lasów tropikalnych! To tam jest ich naturalne środowisko. Ale tak odległe i egzotyczne miejsce pochodzenia nie sprawia, że w naszym klimacie trudno jest je utrzymać w dobrej formie.

Występują w wielu kolorach – najczęściej są białe, różowe lub fioletowe. Kwitną zwykle na wiosnę, choć zdarza się to i jesienią.

Storczyki mają dość charakterystyczne liście – duże, ciemnozielone, pokryte jakby woskową powłoką. Jeśli więc zauważysz, że na Twoim kwiatku są one pożółkłe i pomarszczone – oznacza to, że jest on chory lub źle traktowany!

Jak dbać o storczyki, żeby kwitły?

Chronić je przed dużym słońcem! Najlepiej ustaw je na parapecie okna od wschodu. Jeśli będą mieć zbyt wysoką temperaturę, nie nacieszysz się nimi zbyt długo. To działa również w drugą stronę – storczyki, które stoją w temperaturze poniżej 15 stopni, po prostu marzną. Storczyki zimolubne (CymbidiumDendrobium) tolerują jeszcze w nocy temperaturę 8 - 14 stopni, ale tylko w nocy! W dzień ta temperatura powinna być wyższa.

Podczas wyjazdów urlopowych nie spuszczaj rolet! Brak słońca spowoduje, że po powrocie z wakacji storczyk nie będzie miał już kwiatów.

Obraz

Jak podlewać storczyki?

I tu przechodzimy do meritum. W kwestii podlewania tych roślin, ważną rolę odgrywają dwa aspekty: jakość i ilość wody.

  • Nawadniaj swój kwiat wodą przegotowaną. Odlej ją z gorącego czajnika i pozostaw do ostygnięcia na co najmniej kilka godzin. Wtedy podlej storczyka.
  • Rób to systematycznie, ale nie za często. Optymalny odstęp czasu to 7-10 dni.
  • Staraj się, aby nie miał ani za dużo, ani za mało wody. Absolutnie nie pozwalaj sobie na wygodę i nalewanie mu do doniczki jednorazowo więcej wody, niż potrzebuje. Niektórzy preferują ten sposób i mówią, że storczyk może „stać w wodzie”. Ma rzekomo pobierać ją sobie wtedy, kiedy jej potrzebuje i dzięki temu nigdy mu jej nie zabraknie. To bzdura i błąd, który grozi rozwojem grzybicy!

Przesadzaj kwiaty - najlepiej co dwa lata

Jeśli storczyk jest w dobrej kondycji i ma właściwe warunki, to rośnie. Potrzebuje więc z czasem więcej miejsca, co wiąże się z przesadzeniem go do większej doniczki. Przy każdym takim przesadzaniu obejrzyj korzenie swojej rośliny i skontroluj ich kondycję. Jeśli są zielone i jędrne, to możesz sobie pogratulować. Jeśli jednak poszarzały i pojawiły się na nich srebrzyste naloty – podlewasz je za mało lub zbyt rzadko.

Jak prawidłowo dbać o storczyki? Przy każdej okazji przycinać im te korzenie, które już są stare i tylko utrudniają dostęp do wody. Przeczytaj też: Złota reguła przycinania storczyków. Od niej zależy, kiedy i czy zakwitnie ponownie

Jak pielęgnować storczyki? Suplementuj go!

W tym celu możesz sama przygotować nawóz – na przykład z czosnku, drożdży lub bananów. Oto kilka sprawdzonych:

  • woda z piwem

Wlej do szklanki 50 ml piwa (jasnego) i poczekaj, aż wygazuje. Uzupełnij naczynie wodą do pełna i odstaw na kilka godzin w zacienione miejsce. Tym specyfikiem podlewaj storczyka raz w miesiącu.

  • woda z czosnkiem

Podgrzej w garnku litr ciepłej wody, dodaj trzy ząbki czosnku (przeciśnięte wcześniej przez praskę) i odstaw całość na około dobę, ale nie dłużej niż na dwa dni. Taką wzbogaconą wodą nie podlewaj storczyków, ale raz w miesiącu włóż je do niej na 30 minut, po czym odłóż w ich stałe miejsce.

  • woda z bananem

Obierz 2 banany, skórki zalej 2 litrami wody. Trzymaj miksturę w szczelnie zamkniętym pojemniku przez 2 lub 3 dni, po czym przecedź ją i zmieszaj z wodą w stosunku 1:1. Przechowuj tę odżywkę w plastikowej butelce i podlewaj storczyka raz na dwa tygodnie.

Tutaj znajdziesz też przepis na domowy ekologiczny nawóz z fusów, którego stosowanie da Ci wysyp kwiatów. Domowe sposoby są teraz bardzo modne i popularne!

Co zrobić, żeby storczyk zaczął kwitnąć? Zastosuj ten szwedzki trik, który przyniesie oszałamiające efekty!

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu. Obejrzyj nasz filmik