PoradyLajfhakiZmień ustawienia w pralce, a do jednego prania zużyjesz nawet 60% mniej prądu!

Zmień ustawienia w pralce, a do jednego prania zużyjesz nawet 60% mniej prądu!

Jak oszczędzać robiąc pranie Fot. Freepik
Jak oszczędzać robiąc pranie Fot. Freepik
09.02.2023 20:30, aktualizacja: 09.02.2023 21:45

Ceny prądu są gorącym tematem. Słyszymy o nich w telewizji, czytamy w gazetach. Drożyzna jest omawiana na każdym spotkaniu rodzinnym czy towarzyskim. Wszyscy są wstrząśnięci tym, jak bardzo ucierpi kieszeń każdego z nas, kiedy trzeba będzie ogrzewać mieszkanie. Wielu z nas wskutek pandemii przeszło na pracę zdalną i już tego nie zmieniało. Taki system wymaga jednak stałej eksploatacji urządzeń elektrycznych, co wiąże się z dużym zużyciem prądu. Trzeba więc szukać rozwiązań, które pomogą nam w inny sposób zmniejszyć to zużycie. Poznaj, jak płacić mniejsze rachunki za prąd – nawet o 60%!

Niestety, od 2023 roku zostanie ograniczona nasza wolność w sferze używania energii elektrycznej. Jeśli przekroczymy ustalony przez rząd pułap 2000 kWh, to cena z 0,77/kWh wzrośnie na ponad 2 złote! Jak mieć mniejsze zużycie prądu nie ograniczając się w codziennych obowiązkach ale też przyjemnościach?

Umiejętnie wietrz mieszkanie, aby nie marnować ciepła

Masz w planach otwarcie okien i wpuszczenie do domu świeżego powietrza? Przygotuj się do tego. Wyłącz swoje źródło ogrzewania, aby nie działało na darmo i odczekaj kilka minut. Po tym czasie szeroko otwórz okna. Kiedy uznasz, że już wystarczy i znów je zamkniesz, to dopiero wtedy ponownie załącz ogrzewanie.

Pomocne też mogą okazać się rolety – zwijaj je, kiedy na zewnątrz jest ciepło i słonecznie, a zasłaniaj nimi okna, kiedy pogoda jest chłodna i pochmurna.

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? Odpowiednio ustawiając grzejniki

Zadbaj o to, aby w miarę możliwości nie były niczym zasłonięte. Najlepiej, aby rozchodzące się z nich ciepło nie miało na swojej drodze żadnej przeszkody. Jeśli warunki na to pozwalają, przestaw stojące przy grzejnikach łóżka i szafy, które zablokują przepływ powietrza. Optymalna odległość to co najmniej 10-20 centymetrów.

To samo tyczy się również zasłon. Jeśli zasłaniają kaloryfer, to nie przepuszczą ciepła do wnętrza pokoju. Postaraj się więc, aby na czas sezonu grzewczego wieszać firanki i zasłony krótsze - takie, które będą się kończyć ponad grzejnikiem.

Obraz

Oszczędzaj nie tylko prąd, ale też przy okazji wodę!

Jak zmniejszyć rachunki? Możesz to zrobić aż na dwa sposoby:

  • jeśli zamienisz codzienne kąpiele w wannie na krótsze prysznice to oszczędzisz nawet 50 litrów wody! To nie jest przesadzona i zbyt wygórowana ilość. Wanna ma pojemność około 150 - 200 litrów, a biorąc prysznic, zużycie wyniesie niewiele ponad 10 litrów na minutę. Ale nie rezygnuj z tego relaksu całkowicie. Szczególnie dla kobiet byłoby to ciężkie – lubią zanurzyć się w gorącej wodzie z dodatkiem ulubionych olejków zapachowych. Nic tak nie odpręża! Wystarczy więc, jeśli w tygodniu będziesz korzystać z prysznica, a w weekendy z wanny. Tym sposobem i zaoszczędzisz i nie odmówisz sobie przyjemności.
  • miej oko na pranie. Załączaj pralkę tylko wtedy, kiedy jej wsad będzie pełny. Lepiej, żeby działała rzadziej, a z większym ładunkiem. Często cykl do delikatnych rzeczy pobiera dużo więcej wody do mniejszej ilości wsadu. Sprawdź swoje programy w instrukcji i jeżeli nie pierzesz naprawdę delikatnych ubrań, ustawiaj normalny program.
  • Staraj się też używać programu o jak najniższej temperaturze. Jeżeli nie masz bardzo brudnych rzeczy, oszczędzisz ponad 50% energii przy zmianie z gorącego prania na pranie w temperaturze 60 °C, 50% energii zużyjesz mniej przy zmianie z 60 °C na 40 °C i oszczędzisz 20% przy zmianie z 40 °C na 30 °C .

Oba sposoby pomogą zaoszczędzić nie tylko wodę, ale też energię elektryczną, która jest potrzebna do jej podgrzania!

Obraz

Jak oszczędzać na rachunkach? Zainwestuj teraz, a później ze spokojem będziesz patrzeć na rachunki

Pewnie z nietęgą miną patrzysz na ten sposób, bo wszędzie teraz szukamy oszczędności i jesteśmy raczej powściągliwi w wydawaniu pieniędzy. Ale jest to niezwykle rozsądne posunięcie. Jeśli teraz wydasz jednorazowo więcej pieniędzy, a później będziesz płacił mniejsze rachunki co miesiąc, to finalnie wydasz mniej niż jeśli teraz nie wydasz nic, a później będziesz z trwogą otwierał swoje faktury. Więc co możesz zrobić teraz?

  • zamontować zawory i głowice termostatyczne, by ustawić z ich pomocą stałą temperaturę w pomieszczeniach
  • zrobić przegląd instalacji grzewczej
  • zamienić starą lodówkę na nową, wyposażoną w wysoką klasę energetyczną
  • zainwestować w inteligentne urządzenia
  • uszczelnić okna i drzwi w domu oraz w piwnicy
  • wymienić zwykłe żarówki na żarówki LED

Jak płacić mniejsze rachunki za prąd i gaz? Poznaj też inne patenty!.

Kulki z folii aluminiowej do prania. W ten sposób oszczędzisz setki złotych!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także