PoradyOrganizacjaJak pozbyć się gruzu po remoncie? Nie rób głupstwa

Jak pozbyć się gruzu po remoncie? Nie rób głupstwa

Gdzie zabrać gruz po remoncie?
Gdzie zabrać gruz po remoncie?
Źródło zdjęć: © Freepik
10.12.2023 16:23

Każdy remont wiąże się z bałaganem, który sprzątamy przez następny miesiąc. Największy problem stanowi gruz, który nie może wylądować w przydomowym śmietniku. Jak się go pozbyć, nie naginając prawa? Postaw na sprawdzony i ekologiczny sposób.

W każdym domu od czasu do czasu robimy jakiś remont. Czasami jest to jedynie kwestia wymiany kilku mebli, a innym razem pozbywamy się ścian czy okien. Kiedy nagromadzimy sporo odpadów, trzeba coś z nimi zrobić. Nie można ich wyrzucić do tradycyjnego kosza ani kontenera na osiedlu. Gruz czy meble muszą zostać wywiezione w odpowiednie miejsce.

Masz niepotrzebny gruz? Pozbądź się go w odpowiedni sposób.

Przed remontem pomyśl o tym, czy nie warto wynająć kontenera na odpadki. Będzie ci znacznie wygodniej zrzucać wszelkie śmieci do jednego miejsca. Kontenery można wynająć od lokalnych firm. Jest dużo pojemności do wyboru, dzięki czemu możesz wybrać taki, który nie zagraci twojego podwórka, a tym samym zbierze wszystkie śmieci. Nie musisz martwić się o transport, firma najczęściej przywozi i zabiera kontenery spod wyznaczonego adresu.

Gdzie w takim razie zlecić wywiezienie odpadów? Większość miast oferuje coś takiego jak Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). To właśnie tam powinny trafić wszelkie odpadki, które nie nadają się do osiedlowego kosza. Są jednak pewne haczyki, o których warto pamiętać. Takie miejsca często mają odgórne limity, ile gruzu są w stanie przyjąć. Jeśli mieszkasz w mniejszej miejscowości, najbliższy punkt może być oddalony na sporą odległość, co wiąże się z dłuższą trasą i kosztami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zamówić kontener z dostawą pod dom?

Jeśli po przemyśleniu sprawy decydujesz się na wynajęcie kontenera, musisz wpierw określić swoje potrzeby co do rodzaju i ilości śmieci. Przeglądnij lokalne firmy i sprawdź ich oferty, czasami różnią się wieloma kwestiami jak termin dostawy, odbioru czy koszty wynajmu. Nim kontener przyjedzie na wyznaczony adres, trzeba przygotować odpowiednie miejsce, które jest stabilne oraz wolne od przeszkód utrudniających dostawę.

Odpadki po remoncie domu muszą być odpowiednio utylizowane
Odpadki po remoncie domu muszą być odpowiednio utylizowane© Freepik

W trakcie remontu sukcesywnie zapełniaj kontener odpadami, nie przekraczając jego górnej krawędzi. Po zakończeniu prac zadzwoń do firmy i poproś o odbiór śmieci (czasami termin trzeba podać od razu przy zamówieniu). Wiele firm wynajmujących kontenery współpracuje z przedsiębiorstwami utylizującymi resztki remontowe. W ten sposób będziesz mieć problem z głowy, bo odpowiednie osoby zajmą się gruzem z twojego domu. To bardzo wygodna forma, lecz trzeba liczyć się z pewnymi kosztami, które za tym idą.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także