PoradySprzątanieHydraulik zdradził mi sekretny patent. Do zatkanego zlewu wlewam teraz tylko to

Hydraulik zdradził mi sekretny patent. Do zatkanego zlewu wlewam teraz tylko to

Jeśli znasz te patenty, hydraulik nie będzie ci potrzebny.
Jeśli znasz te patenty, hydraulik nie będzie ci potrzebny.
Źródło zdjęć: © Freepik
01.11.2023 09:55, aktualizacja: 20.12.2023 14:20

Zatkany zlew nie zawsze oznacza, że potrzebny jest hydraulik. W wielu przypadkach zator możesz usunąć samodzielnie i to w kilka minut. Wystarczy tylko wiedzieć, jak się do tego zabrać. Oto sprawdzane patenty na udrożnienie rur.

Nie musisz umieć naprawiać każdego domowego sprzętu, a fachowcy są przecież po to, żeby korzystać z ich pomocy. Ale jeśli problem jest stosunkowo błahy i możesz rozwiązać go samodzielnie, to po co wydawać pieniądze? Kiedy zatka się zlew w kuchni lub łazience, zamiast wzywać hydraulika, weź sprawy w swoje ręce. To prostsze, niż ci się wydaje.

Dlaczego zlew znów się zatkał?

Najczęściej zator jest wynikiem zaniedbania lub niewłaściwej eksploatacji zlewu. Urządzenie zainstalowane w kuchni najczęściej zapycha się, gdy pozwalasz resztkom jedzenia, tłuszczowi oraz fusom spływać do rur. Kumulują się tam, a w końcu jest ich tak dużo, że woda nie ma jak spływać. W łazience umywalka zatyka się zwykle od resztek kosmetyków oraz włosów, ale mechanizm powstawania korka jest dokładnie taki sam. Aby nie dopuszczać do sytuacji, gdy będzie potrzebny hydraulik, powinieneś zainstalować w odpływach sitka do zbierania odpadów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Hydraulik to ostateczność. Tym odetkasz zlew

Bulgotanie, woda stojąca w zlewie, a do tego niezbyt przyjemny zapach — to niezbite dowody na to, że zlew się zatkał. Nie biegnij też do sklepu po zapas Kreta. Jest lepszy, naturalny, a przy tym bardzo skuteczny sposób na rozwiązanie problemu. Potrzebujesz jedynie octu oraz sody oczyszczonej, czyli dwóch preparatów, które każdy ma zazwyczaj w kuchennej szafce. W przypadku zatkanego zlewu to cudowna mieszanka.

Przygotuj 500 ml octu i cztery łyżki sody oczyszczonej. Najpierw wlej do sporej miski ocet, a później wsyp sodę. Zacznie zachodzić reakcja chemiczna, w której efekcie powstanie piana. Nie trać czasu i jak najszybciej wlej miksturę do odpływu. Ta żrąca mieszanka powinna skutecznie zlikwidować zator. Na koniec zagotuj w czajniku wodę. Gdy zacznie wrzeć, wlej 1,5 litra do zlewu.

Hydraulik nie będzie potrzebny, jeśli masz w domu przepychacz.
Hydraulik nie będzie potrzebny, jeśli masz w domu przepychacz.© Freepik | Andrei Zonenko

Na mocne zatory — nadzwyczajne środki

Czasem zator jest tak duży, że użycie prostych środków udrażniających na nic się zdaje. Pierwsza myśl w takiej sytuacji to: hydraulik! Spokojnie, wzywanie fachowca to już naprawdę ostateczność. Na razie nie szukaj jego numeru. Znajdź natomiast gumowy przepychacz. To stara, ale skuteczna metoda na przepchnięcie poważniejszego zatoru w głąb kanalizacji. Jedyną rzeczą, o której musisz pamiętać, by ten patent zadziałał, jest zasłonięcie otworu przelewowego.

Jeśli przepychacz zawiedzie, nadal masz jeszcze szansę, by samodzielnie udrożnić zlew. Potrzebujesz jednak bardziej specjalistycznego narzędzia, a mianowicie spirali kanalizacyjnej (nazywanej też sprężyną hydrauliczną). Kupisz ją w każdym sklepie budowlanym. Użycie tego gadżetu nie jest skomplikowane, ale będziesz potrzebować pomocnika. Jedna osoba musi trzymać spiralę, a druga wprowadzać ją posuwistym ruchem do odpływu i dalej do rur. W ten sposób zator zostanie przepchnięty.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także