PoradyJak pozbyć się żółtych plam pod pachami? Dwa produkty za grosze sprawią, że znikną raz na zawsze!

Jak pozbyć się żółtych plam pod pachami? Dwa produkty za grosze sprawią, że znikną raz na zawsze!

Jak pozbyć się żółtych plam pod pachami na ubraniach Fot. Reddit / Genialne
Jak pozbyć się żółtych plam pod pachami na ubraniach Fot. Reddit / Genialne
Manuel

09.06.2022 12:24, aktual.: 08.08.2022 22:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak pozbyć się żółtych plam na ubraniach pod pachami? To jedne z najbardziej paskudnych plam, które prezentują się po prostu fatalnie. Na szczęście są skuteczne, domowe sposoby na pozbycie się ich.

Skąd się biorą żółte plamy na ubraniach?

Chociaż często określamy te nieestetyczne miejsca jako "plamy potu", nie zawsze są one spowodowane samym potem. Żółte plamy pod pachami mogą być wynikiem przylegania do tkaniny pozostałości dezodorantu na bazie aluminium. Z czasem cząsteczki powstałe w wyniku reakcji potu i aluminium odbarwiają włókna koszuli, co prowadzi do powstawania ciemnych plam.

Jak pozbyć się żółtych plam na ubraniach pod pachami?

Problem ten często dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet, choć mężczyźni noszący koszulki z krótkim lub długim rękawem mają z nim więcej do czynienia. Na szczęście jest kilka domowych, jak i profesjonalnych środków do usuwania tych okropnych plam.

freepik
freepik

Usuwanie żółtych plam octem lub cytryną

To jeden z najbardziej popularnych sposobów. Sprawdza się on zwłaszcza w przypadku w miarę świeżych plam, ale może mieć problem z tymi bardziej uporczywymi.

Będziesz do ich usunięcia potrzebował trzech łyżek stołowych octu lub świeżego soku z cytryny wymieszanych w około filiżance zwykłej wody z kranu. Wetrzyj mieszaninę w poplamione miejsce, wykonując okrężne ruchy. Pozwól, aby roztwór wniknął w plamę przez maksymalnie godzinę. Następnie wypierz koszulę w pralce w trybie na zimno. Jeszcze przed suszeniem sprawdź, czy żółta plama zniknęła. Jeśli nie, wypróbuj inną metodę.

freepik
freepik

Pasta z sody oczyszczonej i wody utlenionej do białych ubrań

Prawdopodobnie masz gdzieś w domu pod ręką sodę oczyszczoną i nadtlenek wodoru (woda utleniona). Wymieszaj równe części tych składników, aby uzyskać gęstą pastę. Następnie wetrzyj pastę w miejsca pod pachami koszuli. Po 30 minutach wrzuć koszulę do pralki i normalnie wypierz. W wielu przypadkach ta metoda całkowicie usuwa żółć, a przynajmniej na tyle, że ubranie można nosić. Pamiętaj, że woda utleniona wybiela tkaniny, dlatego tego sposobu nie wykorzystuj do kolorowych ubrań.

Inny przepis na użycie wody utlenionej na plamy na białych ubraniach: wymieszaj 2 porcje wody utlenionej z jedną porcją płynu do mycia naczyń. 

Najtrudniejsze, najuporczywsze plamy - wizyta u fachowca

Gdy plama opiera się najlepszym domowym wysiłkom lub pożółkła biała koszula jest wykonana z delikatnego materiału, oddaj ją do specjalistycznego zakładu zajmującego się czyszczeniem ubrań. Możesz być zaskoczony rezultatem, ale często będą oni w stanie uratować Twój ulubiony ubiór. Jeśli naprawdę nic innego nie pomaga, to warto przynajmniej spróbować tej metody.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także