Nie każdy kierowca wie, jak przechowywać opony. Wielu robi to źle
Przełom października i listopada to czas, gdy kierowcy myślą już o zmianie opon na zimowe. O ile wymianę zawsze powierzamy fachowcom, to z zabezpieczeniem letniego ogumienia bywa różnie. Jeśli nie zlecasz tego wulkanizatorowi, powinieneś wiedzieć, jak prawidłowo przechowywać opony.
Opony, o ile odpowiednio o nie dbasz, mogą służyć ci nawet 10 lat. Oczywiście musisz kontrolować głębokość bieżnika. Przepisy dopuszczają jazdę na oponach, w których wynosi ona minimum 1,6 mm. Jeśli bieżnik jest płytszy, musisz wymienić opony. Jeśli jego głębokość jest odpowiednia, żywotność ogumienia mogą skrócić jedynie nieodpowiednia konserwacja i przechowywanie. Oto jak powinieneś o nie dbać.
Kiedy wymienić opony?
W Polsce nie ma obowiązku zmiany opon na zimowe, ale większość kierowców decyduje się na to ze względu na bezpieczeństwo. Kiedy robi się zimno, letnie ogumienie staje się mniej przyczepne. Nie ma sztywno określonego terminu, kiedy należy wymienić opony. Wszystko zależy od pogody. Eksperci radzą, by "zimówki" założyć, gdy temperatura spadnie poniżej 7°C. Dopóki jest cieplej, możesz jeździć na oponach letnich. Kiedy jednak zdecydujesz się na zmianę, musisz odpowiednio przechowywać zdjęte z kół ogumienie. W dalszej części artykułu podpowiadamy, jak to robić.
Jak zabezpieczyć zdjęte opony?
Jeśli nie zleciłeś zakładowi wulkanizacyjnemu konserwacji i przechowywania opon, musisz zadbać o nie we własnym zakresie. W pierwszej kolejności opłucz je czystą wodą i wytrzyj do sucha. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie pianki konserwującej. Zabezpiecza ona gumę przed m.in. szkodliwym promieniowaniem UV, kurzem czy pękaniem spowodowanym upływem czasu. Pozwala też zadbać o ładny wygląd opon. Użycie pianki jest bardzo proste — spryskaj nią opony, rozetrzyj i zaczekaj, aż wyschnie.
Jak przechowywać opony?
Opony możesz przechowywać w piwnicy lub garażu. Powinieneś jednak wiedzieć, jak to robić, by im nie zaszkodzić. Nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Opony powinny być umieszczone w chłodnym, ale suchym pomieszczeniu. Nie powinieneś kłaść ich w miejscu, w którym będą narażone na działanie promieni słonecznych. Specjaliści odradzają układanie opon bezpośrednio na betonowej podłodze, ponieważ jej temperatura różni się od temperatury powietrza.
- W przypadku opon bez felg sprawdzi się wyłożenie podłogi deskami. Ustaw na nich opony jedna obok drugiej. Ułożenie na stosie mogłoby spowodować odkształcenia (szczególnie w przypadku opon leżących najniżej). Nawet stojące opony powinieneś obracać co jakiś czas, by nie odgniotły się w miejscach, w których stykają się z podłożem.
- Jeśli masz opony na felgach, możesz zainwestować w profesjonalny stojak lub wieszak. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, byś umieścił je na deskach ułożonych na podłodze. Możesz ustawić je obok siebie lub ułożyć z nich stos. W tym drugim przypadku eksperci radzą, by zmieniać jego ułożenie co kilka tygodni. Ma to zapobiegać powstawaniu ewentualnych odkształceń.