PoradyLajfhakiTo już ostatni dzwonek, by rozmnożyć hortensję. Kończy się czas na zrobienie ważnej rzeczy

To już ostatni dzwonek, by rozmnożyć hortensję. Kończy się czas na zrobienie ważnej rzeczy

jak rozmnożyć hortensję, fot. Getty Images
jak rozmnożyć hortensję, fot. Getty Images

21.08.2023 17:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Hortensje to popularne rośliny, których duże kwiaty pięknie prezentują się w ogrodzie. Występują najczęściej w kolorach: białym, różowym, czerwonym, fioletowych i niebieskim. Podpowiadamy, jak rozmnożyć hortensję z sadzonek.

Hortensje są bardzo chętnie uprawiane w ogrodach jako krzewy ozdobne. Stosując odpowiednią glebę możesz zmieniać kolor ich kwiatostanów. Oto wskazówka, jak w łatwy sposób je rozmnożyć.

Pobieranie sadzonek hortensji

Najlepiej używać do tego celu sadzonek półzdrewniałych, które pochodzą z młodych, tegorocznych przyrostów. Zbiera się je w okresie od czerwca do sierpnia, więc jeszcze masz czas, aby to zrobić. Miej na uwadze, że jest to ostatni dzwonek. W przypadku takich sadzonek wytwarzanie korzeni trwa do kilku tygodni. Natomiast na stałe miejsce wysadza się je dopiero w kolejnym sezonie. Najlepiej zrobić to wiosną, aby minął okres przymrozków, które negatywnie wpływają na rośliny. Doniczki do ukorzeniania sadzonek hortensji powinny być pojemne (najlepiej 1 litr) i mieć otwory na dnie. Ważne jest, aby przygotować też właściwe podłoże. Warto zastosować kwaśny torf z piaskiem zmieszany w proporcji 2:1 oraz perlit. Jeśli zdarza ci się zapominać o podlewaniu, użyj hydrożelu, który będzie magazynował wodę.

Many blue hydrangea flowers growing in the garden, floral background
Many blue hydrangea flowers growing in the garden, floral background

Jak rozmnożyć hortensję?

Roślinę tę rozmnaża się z sadzonek zielnych. Stosuje się tą metodę w przypadku hortensji ogrodowych i krzewiastych. Do rozmnożenia pobiera się sadzonki wierzchołkowe z fragmentem pędu - najlepiej, aby miał dwa węzły. Umieszcza się je w pojemniku z wodą i trzyma do czasu, aż nie wypuszczą korzeni. Wodę powinno się wymieniać regularnie na świeżą. Następnie sadzonki należy przesadzić do małych donic. Na swoje docelowe miejsce mogą trafić dopiero na jesień w kolejnym sezonie. Natomiast hortensję bukietową trzeba rozmnażać z sadzonek zdrewniałych. Pędy (zdrewniałe) o długości 20 cm należy uciąć jesienią. Tą operację przeprowadź pod skosem. Pobrane sadzonki umieść w piwnicy i przechowuj w piasku. Wiosną zasadź je w piaszczystym podłożu. Kiedy już się ukorzenią, przenieś je w miejsce, które zagospodarowałeś na rozsady. Tam muszą pozostać przez dwa sezony. Ten typ sadzonek jest dość odporny na wysychanie. Jednak ma jedną wadę: zdecydowanie słabiej się przyjmuje.

Close up of beautiful pink hydrangea on green plants background. Concept of care for flowers and plants with different colors in modern greenhouse.
Close up of beautiful pink hydrangea on green plants background. Concept of care for flowers and plants with different colors in modern greenhouse.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także