To już ostatni dzwonek, by rozmnożyć hortensję. Kończy się czas na zrobienie ważnej rzeczy
Hortensje to popularne rośliny, których duże kwiaty pięknie prezentują się w ogrodzie. Występują najczęściej w kolorach: białym, różowym, czerwonym, fioletowych i niebieskim. Podpowiadamy, jak rozmnożyć hortensję z sadzonek.
Hortensje są bardzo chętnie uprawiane w ogrodach jako krzewy ozdobne. Stosując odpowiednią glebę możesz zmieniać kolor ich kwiatostanów. Oto wskazówka, jak w łatwy sposób je rozmnożyć.
Pobieranie sadzonek hortensji
Najlepiej używać do tego celu sadzonek półzdrewniałych, które pochodzą z młodych, tegorocznych przyrostów. Zbiera się je w okresie od czerwca do sierpnia, więc jeszcze masz czas, aby to zrobić. Miej na uwadze, że jest to ostatni dzwonek. W przypadku takich sadzonek wytwarzanie korzeni trwa do kilku tygodni. Natomiast na stałe miejsce wysadza się je dopiero w kolejnym sezonie. Najlepiej zrobić to wiosną, aby minął okres przymrozków, które negatywnie wpływają na rośliny. Doniczki do ukorzeniania sadzonek hortensji powinny być pojemne (najlepiej 1 litr) i mieć otwory na dnie. Ważne jest, aby przygotować też właściwe podłoże. Warto zastosować kwaśny torf z piaskiem zmieszany w proporcji 2:1 oraz perlit. Jeśli zdarza ci się zapominać o podlewaniu, użyj hydrożelu, który będzie magazynował wodę.
Jak rozmnożyć hortensję?
Roślinę tę rozmnaża się z sadzonek zielnych. Stosuje się tą metodę w przypadku hortensji ogrodowych i krzewiastych. Do rozmnożenia pobiera się sadzonki wierzchołkowe z fragmentem pędu - najlepiej, aby miał dwa węzły. Umieszcza się je w pojemniku z wodą i trzyma do czasu, aż nie wypuszczą korzeni. Wodę powinno się wymieniać regularnie na świeżą. Następnie sadzonki należy przesadzić do małych donic. Na swoje docelowe miejsce mogą trafić dopiero na jesień w kolejnym sezonie. Natomiast hortensję bukietową trzeba rozmnażać z sadzonek zdrewniałych. Pędy (zdrewniałe) o długości 20 cm należy uciąć jesienią. Tą operację przeprowadź pod skosem. Pobrane sadzonki umieść w piwnicy i przechowuj w piasku. Wiosną zasadź je w piaszczystym podłożu. Kiedy już się ukorzenią, przenieś je w miejsce, które zagospodarowałeś na rozsady. Tam muszą pozostać przez dwa sezony. Ten typ sadzonek jest dość odporny na wysychanie. Jednak ma jedną wadę: zdecydowanie słabiej się przyjmuje.