PoradyLajfhakiOto 10 najczęstszych błędów, przez które hortensja nie kwitnie

Oto 10 najczęstszych błędów, przez które hortensja nie kwitnie

dlaczego hortensja nie kwitnie fot. freepik
dlaczego hortensja nie kwitnie fot. freepik

24.06.2023 19:27

Hortensje to kwiaty zdobiące ogrody w pastelowe odcienie. Jednak bardzo często marnieją i nie rosną prawidłowo. Sprawdź, dlaczego hortensja nie kwitnie.

Kwiaty te cieszą oczy przez całe lato, a niektóre odmiany rozwijają się też na jesień. Hortensja przybiera różne kolory od bieli przez niebieskości i róże po fiolety. Dlatego warto poznać wszystkie przyczyny, przez które kwiat ten nie chce rosnąć i kwitnąć.

Dlaczego hortensja bukietowa nie kwitnie?

  • Najczęstszym powodem jest zła lokalizacja hortensji, ponieważ roślina ta lubi stanowiska słoneczne lub częściowo zacienione. Dodatkowo gleba powinna być lekko kwaśna, bo od jej odczynu pH zależy kolor kwiatostanów. Dlatego warto sadzić hortensje w glebie od 4,5 do 6,5 pH.
  • Brak odpowiedniego nasłonecznienia to również popularny powód braku kwitnienia. Hortensja, której brakuje światła, wydłuża swoje zielone łodygi oraz rośnie nierównomiernie. Dlatego należy przesadzić ją w miejsce, które będzie widne od 4 do 6 godzin dziennie.
  • Niedobór składników odżywczych negatywnie wpływa na rozwój hortensji. Dlatego należy dostarczyć roślinie azotu, siarki i magnezu, najlepiej w postaci domowych odżywek.
  • Kolejnym czynnikiem braku kwitnienia hortensji jest nieprawidłowe jej przycinanie. Nowe kwiaty wyrastają z zeszłorocznych gałęzi, a zawiązują się już na jesień. Dlatego tak ważne jest umiejętne ich przycinanie, aby nie odcinać pąków. Z tego powodu lepiej jest przycinać hortensję na wiosnę lub po okresie kwitnienia. Warto dodać, że usuwa się tylko stare kwiatostany i suche pędy.
  • Hortensje nie znoszą przeciągów, ponieważ silny i zimny wiatr może spowodować ich złamanie oraz zahamowanie wzrostu kwiatostanów.
hortensja nie kwitnie, fot. gettyimages
hortensja nie kwitnie, fot. gettyimages
  • Ważnym elementem w uprawie hortensji jest podlewanie, które powinno być regularne. Nie należy zbyt nawadniać lub przesuszać rośliny, dlatego warto podlewać kwiaty szczególnie od czerwca do sierpnia. Najlepiej, kiedy gleba hortensji będzie wilgotna.
  • Ochrona przed mrozem skutecznie osłoni pąki przed zmarnieniem. Dlatego, jeśli temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza, to należy przykryć roślinę włókniną. Natomiast kiedy hortensja jest uprawiana w doniczce, to wystarczy ją wnieść do domu lub piwnicy albo garażu.
  • Ataki szkodników są równie niebezpieczne dla hortensji co nieprawidłowa pielęgnacja.
  • Złoty środek trzeba znaleźć także w nawożeniu hortensji, ponieważ zbyt duża dawka składników odżywczych powoduje wzrost liści, a nie kwiatów. Dlatego wystarczy nawieść roślinę raz na początku wiosny.
  • Wiek hortensji ma również duże znaczenie, ponieważ zbyt stara lub młoda roślina nie będzie kwitła bujnie.
hortensja nie kwitnie, fot. gettyimages
hortensja nie kwitnie, fot. gettyimages
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także