Balkon i ogródOgródJak rozmnożyć hortensję z liścia ogonkiem do góry nogami

Jak rozmnożyć hortensję z liścia ogonkiem do góry nogami

jak rozmnożyć hortensję z liścia fot. 
Plant Breeding tips / youtube
jak rozmnożyć hortensję z liścia fot. Plant Breeding tips / youtube
25.08.2023 14:41

Nie musisz kupować nowych sadzonek, by mieć w ogrodzie więcej krzewów hortensji. Jeśli masz już jeden okaz, możesz z powodzeniem sam wyhodować kolejne! Podpowiadamy, jak rozmnożyć hortensję z liścia.

Okres od czerwca do sierpnia to idealny czas, by pozyskać nowe sadzonki hortensji. Jeśli się na to zdecydujesz, na wiosnę będziesz miał kilka nowych krzaczków do wsadzenia i to przy niewielkim nakładzie finansowym!

Jak przygotować się do rozmnażania hortensji?

Hortensje należy rozmnażać latem, kiedy są w trakcie wegetacji, czyli od czerwca do sierpnia. Przygotuj sporą doniczkę z otworami na dnie i wypełnij ją kwaśną ziemią. Jeśli chcesz pozyskać sadzonki z liści, wybierz zdrowe, duże okazy. Odetnij je za pomocą sekatora lub ostrego noża blisko łodygi. Następnie skróć ogonek, a same liście przetnij na pół. Górne części możesz wyrzucić. Dolne zostaw, by wsadzić je do ziemi i ukorzenić. Możesz to zrobić na 2 różne sposoby.

Jak rozmnożyć hortensję z liścia? Fot. Genialne.pl
Jak rozmnożyć hortensję z liścia? Fot. Genialne.pl

Jak najprościej rozmnożyć hortensję z liścia?

Najprostszy sposób, by liść hortensji zmienił się w sadzonkę, to wykorzystanie musującej witaminy C. Rozpuść ją w niewielkiej ilości wody. Umieść w szklance liście tak, by końcówki z odciętymi ogonkami znajdowały się na dnie naczynia i pozostaw je na 15-20 minut. Po tym czasie wyjmij liście i umieść w ziemi końcówkami do dołu. Resztę witaminy C wykorzystaj do podlewania. Regularnie nawadniaj ziemię, by się nie przesuszyła. Po ok. 25 dniach powinieneś zauważyć nowe liście. To znak, że hortensje wypuściły korzenie i zaczęła się rozwijać. Przesadź rośliny do osobnych, większych doniczek i dbaj o nie jak dotychczas. Wiosną będziesz mógł przesadzić młode krzewy do ziemi.

Jak inaczej rozmnożyć hortensję z liścia?

Drugi sposób ukorzeniania hortensji z liścia jest odrobinę bardziej skomplikowany, ale również daje dobre efekty.

  • Weź ząbek czosnku i przetnij na pół. Posmaruj miąższem końcówki ogonków liści oraz odcięte krawędzie. W ten sposób zabezpieczysz rany przed rozwojem bakterii i chorób.
  • Następnie przygotuj bardzo dojrzałe banany (1 sztukę na 2 sadzonki). Odetnij końcówki bananów i przekrój owocewzdłuż, nie obierając ich. Następnie wykonaj nacięcie wzdłuż każdej połówki banana tak, by nie rozpadła się na 2 części.
  • Do każdej naciętej połówki banana włóż liść. Odcięta krawędź musi znajdować się wewnątrz owocu.
  • Umieść banany w ziemi tak, by liście trochę z niej wystawały.
  • Podlewaj liście i dbaj o to, by ziemia w donicy nie była zbyt sucha.
  • Po upływie miesiąca w doniczce powinny być widoczne młode listki. To znak, że hortensja ukorzeniła się.
  • Wyjmij sadzonki z ziemi i oczyść, a następnie przesadź do osobnych doniczek i pielęgnuj jak dotychczas.
  • Wiosną zasadź uzyskane sadzonki w ogrodzie.
Obraz

Plant Breeding tips / youtube[/caption]

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także