PoradyLajfhakiNajlepszy sposób na zmianę koloru hortensji. Efekt gwarantowany!

Najlepszy sposób na zmianę koloru hortensji. Efekt gwarantowany!

jak zmienić kolor hortensji fot. freepik
jak zmienić kolor hortensji fot. freepik

30.07.2023 17:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Hortensja to popularna roślina ogrodowa. Wyróżnia się kulistym kwiatostanem, który może mieć różne kolory. Występuje w odmianie białej, różowej czy niebieskiej. Jako ciekawostkę zdradzimy Ci, że potrafi ona zmieniać barwy - jest to zależne od podłoża. Dowiedz się, jak zmienić kolor hortensji!

Kwiat ten jest niezwykle urokliwy. Chcesz mieć hortensję w swoim ogrodzie i sprawić, aby zmieniała kolory? Zastosuj nasze triki, a efekt będzie naprawdę zachwycający.

Jak zmienić kolor hortensji?

Kolor hortensji ogrodowej zależy tak naprawdę od zawartości glinu w ziemi. Dzieje się tak, ponieważ wchodzi on w reakcję z barwnikiem zawartym w kwiatach. Dlatego roślina zmienia swój kolor. Posadzona w glebie ubogiej w glin zabarwi się na różowo, zaś w ziemi bogatej w ten pierwiastek hortensja stanie się niebieska. Jeśli chcesz, aby uzyskała tę barwę, po prostu dodaj do gleby preparat, który zawiera glin. Najczęściej ogrodnicy korzystają z ałunu potasowego, sodowego lub amonowego.

Dlaczego hortensja nie kwitnie? Fot. Freepik
Dlaczego hortensja nie kwitnie? Fot. Freepik

Co zrobić, aby hortensja zmieniła kolor?

Wystarczy tylko 10 g ałunu rozpuścić w 2 litrach wody i podlewać roślinę raz na dwa tygodnie. Dobrze, abyś też wyściółkował powierzchnię gleby wokół hortensji. To sprawi, że hortensja będzie niebieska. Jeśli chcesz, aby zabarwiła się na różowo, a nawet czerwono - zastosuj nawóz zasadowy! Takie odżywki są bogate w wapń oraz magnez. Ważna uwaga - nawożenie gleby musisz kontrolować, aby nie podnieść jej pH  powyżej 6,2. Sprawdzisz to wykonując test gleby.

Hydrangea flower closeup
Hydrangea flower closeup

Co jeszcze warto wiedzieć?

Pamiętaj, że hortensja ogrodowa jest wymagającą rośliną. Posadzona w glebach żyznych i próchniczych będzie bujnie rozkwitać. Lubi też kwaśne podłoża o odczynie między 4,5 a 5,5. Ważna jest jej obserwacja, ponieważ jeśli ziemia jest zasadowa, jej kwiaty staną się żółte lub zielone. Polecamy, abyś wtedy dodał torfu organicznego. Nie zapominaj o regularnym nawadnianiu - szczególnie podczas upałów i susz. Najlepszym stanowiskiem dla hortensji ogrodowej jest półcień, dla utrzymania jej kulistego kształtu - warto stosować przycinanie. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że kwiaty te będą zachwycać co roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także