PoradyLajfhakiNie daj się oszukać w sklepie! Po tym rozpoznasz prawdziwy len

Nie daj się oszukać w sklepie! Po tym rozpoznasz prawdziwy len

jak rozpoznać len, fot. Getty Images
jak rozpoznać len, fot. Getty Images
23.07.2023 13:51

Noszenie ubrań wykonanych z lnu ma wiele korzyści. Przede wszystkim jest to materiał, który świetnie przepuszcza powietrze, dlatego jest idealny na lato. Niestety na rynku możemy trafić na wiele podróbek tego materiału. Podpowiadamy, jak rozpoznać len.

Rynek wypełniony jest wszelkiego rodzaju podróbkami znanych marek. Dotyczy to również ubrań z lnu. Oto trik na to, jak sprawdzić, czy dana rzecz jest zrobiona z lnu.

Dlaczego warto nosić lniane ubrania?

Żyrardów to niewątpliwie królestwo lnu. To właśnie tam do dziś produkuje się ubrania, tekstylia i pościel z lnu. Turyści mogą zakupić te wyroby w lokalnym sklepie. Jedną z głównych atrakcji tego miasta jest też Muzeum Lnu. Tam poznasz historię Żyrardowa i tradycje lniarskie oraz na żywo zobaczysz maszyny i gotowe już materiały. Warto z tego skorzystać, ponieważ ubrania z lnu są nie tylko dobrej jakości, ale zapewniają wysoką przewiewność, dlatego idealnie nadają się na upały. Pozwalają swobodnie oddychać skórze i gwarantują komfort podczas noszenia. Są też trwałe, dlatego nie musimy obawiać się, że zniszczą się zaraz po pierwszym, czy drugim praniu. Ubrania z lnu, chociaż nie należą do najtańszych, są inwestycją na lata.

Obraz

Jak rozpoznać podróbkę lnu?

Ubranie z naturalnego lnu od podróbki poznasz bez trudu. Pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę jest wygląd i powierzchnia materiału. W dotyku wyczuwa się charakterystyczną teksturę lnu - szorstką i nieco sztywną, co zmienia się wraz z częstotliwością noszenia i prania. Podróbki są gładkie i śliskie. Wynika to z użycia syntetycznych włókien. Naturalny len ma też matowy kolor. Natomiast sztuczne zamienniki są bardziej intensywne. Spowodowane jest to zastosowaniem chemicznych barwników. Prawdziwy len świetnie też absorbuje wodę, czego sztuczne materiały nie potrafią. Pamiętaj też, że ubrania, czy produkty lniane zawsze będą oznakowane. Jeśli nie ma na metce informacji o lnie w składzie, masz pewność, że trzymasz w rękach ubranie wykonane z innych materiałów. Teraz już wiesz po czym rozpoznać oryginał i z pewnością nie dasz się naciąć w sklepie!

jak rozpoznać len, fot. Freepik
jak rozpoznać len, fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także