PoradyLajfhakiJak rozpoznać podróbkę żółtego sera? Ta metoda cię zaskoczy

Jak rozpoznać podróbkę żółtego sera? Ta metoda cię zaskoczy

jak odróżnić podróbkę żółtego sera? fot. genialne.pl / freepik
jak odróżnić podróbkę żółtego sera? fot. genialne.pl / freepik
24.05.2023 12:37, aktualizacja: 24.05.2023 13:18

Ser żółty jest podstawowym produktem mlecznym na naszych stołach. Często używamy go także w formie dodatku do dań m.in. kuchni włoskiej lub przygotowujemy bardzo popularną deskę serów. Jednak zdarza się tak, że na półce w sklepie czekają na naszą nieuwagę podróbki. Podpowiadamy jak rozpoznać podróbkę żółtego sera.

Jesteśmy narażeni na oszustwo, szczególnie przy zakupie sera żółtego w plastrach, który po wzięciu do ręki robi się nienaturalnie plastyczny. W swoim składzie zawiera liczne szkodliwe dla naszego zdrowia substancje chemiczne, które tylko nadają mu formę i kolor żółtego sera. Bardzo często mówi się, że bliżej mu do sera topionego niż żółtego.

Jakie sery wyróżniamy?

Na całym świecie jest wytwarzanych około 4 tysięcy gatunków sera żółtego, natomiast liczba ta w Polsce jest o wiele mniejsza. Ser robiony jest z mleka zwierzęcego, dlatego należy wyróżnić cztery podstawowe rodzaje: mleko krowie, owcze, kozie i bawole. Natomiast ser wytwarza się w trzech kategoriach: biały, żółty oraz pleśniowy. Bogactwo smaków sera też jest bardzo bogate, ponieważ wyróżniamy smaki kwaśne, słodkie, łagodne, owocowe, ale też ziemiste, orzechowe, grzybowe, a nawet karmelowe. Poznaj też podstawowe nazwy serów np. brie i camembert, są serami pleśniowymi z mleka krowiego, cheddar oraz emmentaler to sery żółte z mleka krowiego, natomiast mozzarella jest serem białym z mleka bawolego. Warto też pamiętać o Polskich serach: a są to bryndza i oscypek z sera owczego.

Obraz

Czytaj etykiety a zawsze rozpoznasz podróbkę żółtego sera

Podczas każdych zakupów, kiedy wybierasz ser żółty, koniecznie czytaj składy serów oraz dokładnie przyglądaj się strukturze sera. Jest to bardzo ważne, ponieważ tylko prawdziwy ser posiada małe dziurki, które powstają w procesie fermentacji przez bakterię. Co ciekawe dziurki te powinny mieć gładką powierzchnię, jeśli nie jest ona jednolita, to taki ser to podróbka. Pamiętaj, że wielkość dziurek w serze świadczy o jego zapachu, bo im są one większe, tym ser pachnie bardziej charakterystycznie.

Ser w dwupaku fot. Genialne.pl
Ser w dwupaku fot. Genialne.pl

Poznaj prawidłowy skład sera

Skład sera żółtego powinien zawierać przede wszystkim mleko i podpuszkę oraz mleko roślinne i konserwanty.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także