PoradyLajfhakiJak się pozbyć biedronek azjatyckich? Są na to trzy proste sposoby

Jak się pozbyć biedronek azjatyckich? Są na to trzy proste sposoby

Jak pozbyć się biedronek azjatyckich, fot. Adobe Stock
Jak pozbyć się biedronek azjatyckich, fot. Adobe Stock
Adrianna Trusiuk
10.09.2023 20:00

Zastanawiasz się, jak pozbyć się z domu biedronek azjatyckich? Wykorzystaj jeden z podanych niżej sposobów. Każdy z nich jest bezpieczny, tani, a przy tym ekologiczny. Po kilku dniach złośliwe owady znikną z mieszkania.

Biedronki azjatyckie, zwane także arlekinami, to inwazyjny gatunek chrząszcza z rodziny biedronek. Z wyglądu do złudzenia przypomina dobrze znaną nam biedronkę, jednak odwłok arlekina jest żółty albo pomarańczowy. Choć mogłoby się wydawać, że owad nie jest w stanie zrobić nam krzywdy, prawda jest zgoła inna. Biedronki azjatyckie gryzą, a ich ukąszenie może wiązać się z poważną reakcją alergiczną.

Jak pozbyć się biedronek azjatyckich z domu?

Na przełomie jesieni i zimy, biedronki azjatyckie szukają schronienia. Często znajdują je w naszych domach, np. we framugach drzwi. Jak przystało na szkodniki, rozmnażają się w zastraszającym tempie i w krótkim czasie możemy mieć do czynienia z inwazją arlekinów. Jeśli zauważysz choćby dwie biedronki, czym prędzej zabierz się za zwalczanie owadów. Jak to zrobić?

Najprostszym sposobem jest wciągniecie owadów odkurzaczem. Zlokalizuj gniazdo biedronek, a następnie, wyciągnij odkurzacz i włóż na rurę najmniejszą końcówkę do odkurzacza, jaką masz w domu. Przyłóż ją do gniazda i włącz urządzenie. Po odkurzeniu natychmiast wyjmij worek i wyrzuć go do śmietnika.

Jak pozbyć się biedronek azjatyckich? Fot. Adobe Stock
Jak pozbyć się biedronek azjatyckich? Fot. Adobe Stock

Potnij starą, czarną koszulkę. Pozbędziesz się uciążliwego problemu

Nie możesz zlokalizować gniazda arlekinów? Przygotuj prostą pułapkę. Potrzebujesz kawałka czarnego materiału, najlepiej starej koszulki czy nieużywanej szmatki, dużej gumki recepturki oraz środka na insekty. Wszystkie wspomniane przedmioty posłużą ci do przygotowania pułapki świetlnej. Materiał potnij na niewielkie kawałki, a następnie, zawieś go na lampie blisko gniazda. Przymocuj go gumką recepturką. Na końcu, spryskaj całość preparatem insektobójczym. Po kilku dniach, arlekiny powinni zginąć.

Jeśli nie masz czasu na przygotowanie pułapki, użyj samego środka insektobójczego. Dostaniesz go w każdym sklepie z chemią gospodarczą, a także w większości sklepów ogrodniczych. Spryskaj nim gniazdo owadów, a także ramy drzwi i okien. Zabieg powtarzaj tak długo, aż zauważysz, że w mieszkaniu nie ma już żadnych szkodników.

Jak pozbyć się biedronek azjatyckich, fot. Adobe Stock
Jak pozbyć się biedronek azjatyckich, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także