Jak się pozbyć pleśni w doniczce? 5 sposobów na pozbycie się jej raz na zawsze!
Pleśń w doniczce jest w stanie zmartwić każdego hodowcę roślin. Skąd się bierze? Jak można jej zaradzić?
Pleśń w doniczce - przyczyny
Nieestetyczna pleśń pojawia się z kilku powodów.
- Rośliny przebywają w wilgotnych i zacienionych pomieszczeniach.
- Ziemia może pleśnieć z powodu przelania czy niewłaściwej cyrkulacji powietrza w ogrzewanych pokojach.
- Podłoże w doniczce jest zbyt kwaśne, zbite lub gliniaste.
- Przesadzałeś kwiaty zimą.
Pleśń występuje pod postacią białego puchu lub nalotu. Może także przybrać kolor żółtawy, szarobrązowy lub zielony. Utrudnia korzeniom pobieranie wody.
Musisz wiedzieć, że biały nalot na ściankach doniczki to nie zawsze pleśń. Często okazuje się, że to wapienny osad z wody kranowej. Taki osad jest twardy, kruchy i lekko żółtawy.
Domowe sposoby na pleśń w doniczce
Istnieją proste patenty, dzięki którym zlikwidujesz pleśń z gleby. Natomiast pleśń na roślinie, na liściach, musi być potraktowana środkiem grzybobójczym.
Soda oczyszczona
Wierzchnią warstwę ziemi posyp sodą oczyszczoną. Natomiast po upływie doby powinieneś zauważyć znaczącą poprawę.
Cynamon
Ta przyprawa ma działanie przeciwgrzybicze oraz antybakteryjne. Najpierw posyp cynamonem glebę w doniczce. Następnego dnia zauważysz, że pleśń w doniczce znacząco się zmniejszyła.
Ocet jabłkowy
Wymieszaj litr wody z 1 łyżeczką octu jabłkowego. Następnie wlej mieszaninę do butelki z atomizerem i spryskuj pleśń 2 razy dziennie. Postępuj tak do momentu, aż pleśń całkowicie zniknie.
Czosnek
Każdy zna przeciwgrzybicze właściwości czosnku. Kup polski czosnek (wystrzegaj się chińskiego). Następnie jeden jego ząbek pokrój na kawałki i powciskaj w ziemię.
Woda utleniona
Wymieszaj 3% wodę utlenioną ze zwykłą wodą w stosunku 1:10. Następnie mieszaninę wlej do spryskiwacza i używaj na pleśń w doniczce. Stosuj 2 razy dziennie, aż pleśń całkowicie zniknie.
Mechaniczny sposób usuwania pleśni
Załóż rękawiczki gumowe, czy ogrodnicze i zbierz pleśń z warstwy podłoża. Następnie dosyp piasek i przemieszaj go delikatnie z wierzchnią warstwą pozostałej ziemi. Rozluźni to na tyle ziemię, że pleśń nie powinna już się pojawić.
Już znasz domowe patenty na pleśń w doniczce. Teraz przekonaj się jak zrobić naturalny nawóz do ogórków, po którym będą rosły jak szalone.