Jak sprawdzić, czy jajka są świeże? Oto prosty trik, aby się o tym dowiedzieć
Nieświeże jajka potrafią zepsuć całe danie. I wcale nietrudno na nie trafić. Gorzej, jeśli okazuje się, że większość zakupionych jajek jest zepsuta. Wtedy nie tylko na zmarnowanie pójdą jajko i nasz nastrój, ale też pieniądze, które wydaliśmy, aby kupić opakowanie. Ten patent pozwoli Ci sprawdzić świeżość jajka przed jego użyciem do śniadania, sałatki lub innego dania.
05.04.2023 08:43
Jajka są bardzo zdrowe, smaczne i odżywcze. Nic więc dziwnego, że wiele osób lubi jeść je na śniadanie. Form ich podania jest nieskończona ilość i wcale nie musimy ograniczać się tylko do omletu czy jajecznicy. Wiele zależy od kreatywności i naszych upodobań. Zobacz, jak łatwo sprawdzić świeżość jajek.
Jajka właściwości odżywcze
Udowodniono naukowo, że w jednym jajku są wszystkie niezbędne dla nas witaminy - poza witaminą C. W samym białku mamy komplet aminokwasów, nic więc dziwnego, że dietetycy polecają jajka w wielu swoich dietach. W końcu dodatek jajka ułatwia prawidłowe zbilansowanie posiłków i dostarcza nam tego, co potrzebuje organizm, by zachować zdrowie i dobrą kondycję. Jajka zawierają też kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3 i 6.
Jak sprawdzić, czy jajka są świeże? - wypróbuj test z wodą!
Skutecznym sposobem na sprawdzenie świeżości jajek przed ugotowaniem jest test z wodą w szklance! Jak to zrobić? To bardzo proste. Jeśli chcesz sprawdzić kilka jajek, np. do sałatki, weź 3 szklanki i napełnij je wodą - zostaw wolny 1 cm od krawędzi.
Następnie umieść surowe jajka pojedynczo w każdej szklance. Potem obserwuj, jak się zachowuje. Jeśli opadnie na dno i leży płasko na boku - oznacza to, że jest bardzo świeże. Jeśli jajko spadło na dno szklanki i przechyla się lub stoi - ma kilka tygodni, ale można je spożywać. Kiedy unosi się na wodze, nie spożywaj go pod żadnym pozorem - takie jajko jest zepsute.
Świeże jajka, ale czy na pewno?
W pośpiechu, kiedy przygotowujemy śniadanie, nie zawsze pamiętamy, aby przed ugotowaniem sprawdzić, czy jajko jest świeże. Dopiero później czeka nas przykra niespodzianka. Wtedy rozpoznamy to po smaku i zapachu. Jeśli wyczujemy dziwny zapach z jajka lub smak wzbudza nasze podejrzenia - lepiej takie jajko wyrzucić. Stare jajka są nosicielami wielu bakterii i ich spożycie gwarantuje zatrucie układu pokarmowego - raczej tego wolelibyśmy uniknąć. Warto też po przekrojeniu zwrócić uwagę na położenie żółtka - powinno być na środku. Jeśli jest inaczej, powinniśmy być ostrożni ze zjedzeniem takiego jajka.