Domowy test na pH ziemi w ogródku. Wystarczą dwa składniki i próbka gleby
Badanie pH gleby jest bardzo ważne, ponieważ współczynnik ten ma ogromny wpływ na to, jak będą się rozwijać zasadzone w ziemi rośliny. Jak sprawdzić pH ziemi w ogrodzie? Pokażemy Ci najlepsze domowe sposoby na to.
04.08.2022 14:04
Co mierzy współczynnik pH?
Współczynnik pH mierzy poziom kwasowości w glebie i wpływa na zdolność rośliny do wchłaniania składników odżywczych. Jeżeli poziom pH gleby nie mieści się w zalecanym dla danej rośliny zakresie, wszystkie odżywki i nawozy na świecie nie pomogą - rośliny nie będą w stanie wchłonąć składników odżywczych. Niektóre rośliny mają specyficzne wymagania dotyczące pH i nie będą się rozwijać, jeśli pH gleby nie mieści się w określonym zakresie.
Współczynnik pH poniżej 7,0 oznacza kwaśne, 7,0 jest neutralne, a wszystko powyżej 7,0 jest zasadowe. Gleba kwaśna lub zasadowa nie musi być zła, wszystko zależy od uprawianych roślin. Większość może dostosować się do zakresu pH gleby od 6 do 7,5, ale niektóre rośliny mają odrębne wymagania. Na przykład, hortensje wymagają kwaśnej gleby w zakresie od 4,5 do 5,5, natomiast lawenda najlepiej radzi sobie w glebie zasadowej o pH około 8,0.
Kiedy należy przeprowadzić test pH gleby?
Badanie pH gleby powinno być jednym z ważnych punktów na Twojej jesiennej liście zadań. Badanie pH o tej porze roku umożliwia podjęcie kroków w celu skorygowania pH przed kolejnym wiosennym sezonem sadzenia. Ponadto, jesień to dobry czas, aby zwrócić uwagę na chwasty, które rosły przez całe lato, co również może dać wskazówki dotyczące pH gleby.
Na przykład, mniszek lekarski, truskawki i platany rozmnażają się w kwaśnej glebie, podczas gdy ciecierzyca, koronka królowej Anny i cykoria preferują glebę zasadową.
Przeprowadzenie testu pH gleby jesienią daje dużo czasu na posadzenie wiążących azot roślin okrywowych. Albo na zmianę przyszłorocznego planu sadzenia tak, aby dostosować go do odczynu pH. W przypadku gleby zasadowej, można obniżyć pH poprzez dodanie materiałów organicznych, takich jak mech torfowy. Glebę kwaśną można zneutralizować przez dodanie wapna.
Jak sprawdzić pH ziemi w ogrodzie? Najlepsze domowe sposoby
Współczynnik pH gleby można w prosty sposób zbadać za pomocą tego co już masz w kuchni. Możesz to zrobić m. in. przy pomocy:
Esencji octowej
Wylej kilka kropel octu na garść ziemi. Jeśli zauważysz gwałtowne wrzenie, któremu towarzyszy uwolnienie dwutlenku węgla, to jest to jasna wskazówka, że ziemia w Twoim ogrodzie jest zasadowa. Z kolei jeśli pojawiły się jedynie niewielkie bąbelki, a odczyn jest słaby, to prawdopodobnie pH jest bliskie neutralnemu. Jeśli natomiast nie nastąpiła jakakolwiek reakcja, to Twoja gleba przypuszczalnie ma odczyn kwaśny.
Soku winogronowego
Upuść szczyptę ziemi do naczynia zawierającego sok winogronowy. Jeśli sok zmieni kolor i pojawią się pęcherzyki gazu, będzie to jasny sygnał, że pH Twojej gleby jest bliskie neutralnemu.
Sody oczyszczonej
Do próbki wilgotnej gleby dodaj 1/2 szklanki sody oczyszczonej i wymieszaj je. Jeśli gleba się pieni lub bąbelkuje, to znaczy, że jest kwaśna. Ta metoda niestety nie potrafi wykryć zbyt zasadowej ziemi.
Liście wiśni i porzeczki na ph gleby
Liście wiśni i porzeczki zalane wrzątkiem wody destylowanej po ostudzeniu będą też dobrym testem na ph ziemi. Zmiana koloru wody po wrzuceniu do niej próbki ziemi jest wskaźnikiem jej ph: czerwona woda - gleba jest kwaśna, niebieska - lekko kwaśna, zielona to gleba obojętna.
A tutaj przeczytasz o tym, jak się pozbyć kretów z ogrodu i trawnika.