PoradyNie musisz już dmuchać w balonik. Trzeźwość sprawdzisz domowym sposobem

Nie musisz już dmuchać w balonik. Trzeźwość sprawdzisz domowym sposobem

Dzień po zakrapianej imprezie nie masz pewności, czy powinieneś siadać za kierownicą? Najlepiej byłoby przebadać się alkomatem, ale kiedy nie masz go pod ręką, a do najbliższej komendy jest daleko, możesz inaczej rozwiać swoje wątpliwości. Podpowiadamy, jak sprawdzić trzeźwość bez alkomatu.

Jak sprawdzić trzeźwość bez alkomatu? Fot. Getty Images
Jak sprawdzić trzeźwość bez alkomatu? Fot. Getty Images

Jak sprawdzić trzeźwość bez alkomatu?

Jeśli nie masz możliwości skorzystania z alkomatu, możesz samodzielnie sprawdzić, jak wiele czasu potrzebujesz, by wytrzeźwieć. Pomocne będą m.in. wirtualne alkomaty, które dokonują niezbędnych obliczeń na podstawie wprowadzonych danych. Musisz w nich podać płeć, wiek, a także informacje o budowie ciała oraz ilości i rodzajach spożywanych alkoholów. Pod uwagę brane jest również to, czy piłeś na pusty, czy na pełny żołądek. Jeśli nie chcesz korzystać z narzędzia bazującego na tych danych, jest jeszcze inna opcja. Możesz zastosować prosty przelicznik, który pozwala w kilka sekund oszacować czas trzeźwienia (przedstawiamy go poniżej). Pamiętaj jednak, że żadna z tych metod nie daje całkowitej pewności, czy alkohol został całkowicie spalony. Wszelkie wyliczenia pomagają jedynie oszacować orientacyjny czas trzeźwienia.

Jak sprawdzić trzeźwość bez alkomatu? Fot. Freepik
Jak sprawdzić trzeźwość bez alkomatu? Fot. Freepik

Ile trzeźwieje się po różnych alkoholach?

Czas trzeźwienia to bardzo indywidualna sprawa. Jest uzależniony m.in. od płci, wieku, a także wagi. Nie bez znaczenia jest również to, co i w jakich ilościach jadłeś w czasie imprezy. Z tego powodu do wszelkich wyliczeń związanych z szacowaniem czasu potrzebnego do wytrzeźwienia, powinieneś podchodzić bardzo ostrożnie. Niemniej przyjmuje się, że ludzki organizm potrzebuje średnio 3 godzin, by spalić 20-30 gramów czystego alkoholu. Jak przeliczyć to na konkretne trunki? Ok. 3 godziny zajmuje spalenie:

  • 120 ml czystej wódki (40 proc.),
  • 250 ml wina (12 proc.),
  • 700 ml piwa (5 proc.),

Jeśli wypiłeś więcej, dodawaj czas trzeźwienia proporcjonalnie do ilości spożytego alkoholu. Niestety wyliczenia będą bardziej skomplikowane, jeśli piłeś kilka różnych trunków o różnej mocy.