PoradyJak ugotować idealny, niedzielny rosół? 6 złotych zasad, od których wszystko zależy

Jak ugotować idealny, niedzielny rosół? 6 złotych zasad, od których wszystko zależy

Jak ugotować idealny, niedzielny rosół? 6 złotych zasad, od których wszystko zależy
31.07.2022 11:09

Rosół to król niedzielnego obiadu. Niektórzy nie rezygnują z niego nawet podczas upalnego lata. Warto zrobić go trochę więcej, gdyż jest idealną bazą do zup. Jak ugotować idealny rosół?

Ugotowanie doskonałego rosołu jest możliwe. Wystarczy trzymać się kilku zasad, aby ten bulion wyszedł aromatyczny i oczarował każdego domownika.

Jak ugotować idealny rosół?

NK Lee/unsplash
NK Lee/unsplash

1. Dobór mięsa

Mięso dobierz zgodnie ze swoimi preferencjami smakowymi. Przyjęte jest jednak, że rosołu nie gotuje się na wieprzowinie. Jeżeli używasz drobiu, to kup całego, ekologicznego kurczaka. Zrezygnuj z tzw. porcji rosołowych. Z wołowiny najlepszy będzie szponder lub łata. Możesz również poeksperymentować z innym drobiem, cielęciną, a nawet królikiem. W kuchni staropolskiej rosół gotowano także na kościach cielęcych i wołowych.

2. Mięso lubi kąpiel w zimnej wodzie

Mięso zawsze wrzucamy do zimnej wody. Wówczas przejdzie do niej więcej aromatów, a bulion będzie esencjonalny i wyrazisty.

3. Nie mieszaj warzyw z mięsem

Do wody nie wkładaj warzyw razem z mięsem. Dołóż je w połowie gotowania. Dzięki temu nie stracą składników odżywczych. Do rosołu idealnie nadają się: marchew, przypieczona (w piekarniku lub na gazie) cebula, por, seler, lubczyk, pietruszka. Natomiast dodatek goździków sprawi, że bulion zyska korzenny aromat.

4. Ważny moment solenia

Bez tej zasady trudno opisać, jak ugotować idealny rosół. Posól go na koniec gotowania! Nieposolona woda jest w stanie wyciągnąć z mięsa i warzyw więcej aromatów. Tym samym rosół będzie smaczniejszy.

Henrique Félix/unsplash
Henrique Félix/unsplash

5.  Zupa dla wyjątkowo cierpliwych

Pamiętaj, aby rosół gotować na wolnym ogniu. Wymaga on czasu i cierpliwości. Wszystko po to, aby uzyskać jak najlepszy smak. Na gotowanie rosołu poświęć 2-3 godziny. Niektórzy pozwalają dochodzić rosołowi nawet przez 6 godzin.

6. Zbieranie szumowin

Zwykle na powierzchni rosołu zbierają się szumowiny. To ścięte w wysokiej temperaturze białko z mięsa. Szumowin będzie zdecydowanie mniej, jeśli mięso zaczniesz gotować w zimnej wodzie. Oczywiście szumowiny bez trudu wyłowisz i zbierzesz za pomocą zwykłej łyżki. Wówczas rosół pozostanie klarowny.

Już jak ugotować idealny rosół. Poznaj popularne triki związane z gotowaniem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także