PoradyKoniec z brudem i długim czekaniem na plony! Tak szybko wyhodujesz warzywa

Koniec z brudem i długim czekaniem na plony! Tak szybko wyhodujesz warzywa

Podpowiadamy, jak uprawiać warzywa bez ziemi. Fot. Freepik
Podpowiadamy, jak uprawiać warzywa bez ziemi. Fot. Freepik
13.08.2023 11:28

Nie masz ogródka ani balkonu, ale chciałbyś doczekać się własnych plonów? Nie ma problemu! Podpowiadamy, jak uprawiać warzywa bez ziemi. Taka hodowla jest łatwa, zajmuje mało miejsca i daje szybkie rezultaty.

Być może zdarzało ci się hodować rzeżuchę na kawałku gazy zamoczonej w wodzie. W podobny sposób możesz uprawiać również inne rośliny, w tym warzywa. Wystarczy kilka prostych kroków, by założyć własną hodowlę niewymagającą zastosowania ziemi.

Czy ziemia jest niezbędna do uprawy warzyw?

Rośliny, aby zdrowo rosnąć, potrzebują wody, słońca oraz substancji odżywczych. Gleba nie jest konieczna do ich wzrostu. Uprawa np. warzyw bez ziemi fachowo nazywa się hydroponiką. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają ogródka, balkonu czy zbyt dużo miejsca na rozstawienie donic z roślinami. Hydroponika najlepiej sprawdza się w przypadku warzyw, które rosną stosunkowo szybko. Bez ziemi można z powodzeniem uprawiać rośliny takie jak m.in.: sałata, rukola, bazylia, pomidory, buraki, chili, pietruszka, szczypior oraz ogórki. Aby uzyskać satysfakcjonujące plony, musisz odpowiednio przygotować swoją uprawę hydroponiczną. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak uprawiać warzywa bez ziemi? Fot. Freepik
Jak uprawiać warzywa bez ziemi? Fot. Freepik

Jak uprawiać warzywa bez ziemi?

Aby rośliny rosły bez ziemi, musisz stworzyć im odpowiednie warunki.

  • Możesz kupić gotowy zestaw do uprawy hydroponicznej. Ceny zaczynają się od ok. 50 zł, a kończą nawet na kilkunastu tysiącach (za pokaźnych rozmiarów wieżę hydroponiczną). Alternatywą jest samodzielne przygotowanie stanowiska dla roślin. Masz do wyboru 2 warianty: odetnij górne części plastikowych butelek i umieść je w naczyniach szyjkami do dołu (tak, by nie dotykały dna) lub wykorzystaj doniczki z dziurkami wypełnione kamyczkami i ustaw je na innych, pełnych doniczkach lub osłonkach.
  • Do uprawy bez ziemi stosuj miękką, destylowaną wodę. Dobrze sprawdzi się też woda osmotyczna.
  • Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roślin. Od marca do października wystarczy światło dzienne (jeśli doniczka stoi na parapecie). Jesienią i zimą powinieneś doświetlać rośliny lampą ze sklepu ogrodniczego lub zwykłą lampką.
  • Wodę wymieniaj co 2 tygodnie. Pamiętaj, by dodawać do niej odpowiednio skomponowany nawóz. Specjalistyczną odżywkę dostaniesz bez problemu w sklepie ogrodniczym.

Dlaczego warto uprawiać warzywa bez ziemi?

Wiesz już, jak uprawiać warzywa bez ziemi. Ale dlaczego właściwie warto postawić na taką formę hodowania roślin? Jak już wspomnieliśmy, nie wymaga ona posiadania ogródka, a gwarantuje dostęp do świeżych warzyw z ekologicznej hodowli. Uprawa bez ziemi zajmuje mało miejsca i generuje znacznie mniejszy bałagan, a do tego pozwala uniknąć zakażania roślin chorobami przenoszonymi przez szkodniki żyjące w glebie. Rośliny uprawiane hydroponicznie rosną szybciej i dają obfite plony. Poza tym w tym samym czasie w jednym pojemniku można uprawiać różne rośliny.

Jak uprawiać warzywa w samej wodzie? Fot. Freepik
Jak uprawiać warzywa w samej wodzie? Fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także