Balkon i ogródPoznaj sekrety uprawy wrzosów, a krzewinki przetrwają kilka sezonów

Poznaj sekrety uprawy wrzosów, a krzewinki przetrwają kilka sezonów

jak uprawiać wrzosy, fot. Getty Images
jak uprawiać wrzosy, fot. Getty Images
07.09.2023 14:28

Wrzosy nie muszą być tylko sezonową ozdobą. Jeśli wiesz, jak je sadzić i uprawiać, mogą pięknie rosnąć przez wiele lat. Podpowiadamy, co zrobić, by zdobiły ogród lub balkon nie tylko przez jeden sezon.

Wrzosy są kojarzone z jesienią i często traktuje się je jako sezonową ozdobę balkonów czy ogrodów. Ta jednak roślina wieloletnia i przy odrobinie wysiłku można ją nie tylko przezimować, ale uprawiać przez kilka sezonów. Wystarczy wiedzieć, co zrobić, aby wrzosy pięknie i zdrowo rosły. Jest kilka zasad, których należy przestrzegać.

Jak sadzić wrzosy?

Optymalnym terminem na sadzenie wrzosów jest wrzesień. Sadzonki dostępne w sklepach mają jednak na tyle rozrośnięte korzenie, że można to robić praktycznie przez cały sezon. Sadź kwiaty w kwaśnym podłożu (pH od 3,5 do 5). Najlepiej kup specjalną ziemię do wrzosów lub przekop glebę ogrodową z kwaśnym torfem. Krzaczki najlepiej sadzić w grupach (w ogrodzie 10-15 krzewinek na 1 metr kwadratowy). Wybierz dla nich słoneczne stanowisko, ponieważ nie przepadają za cieniem. Wkopuj je tak głęboko, by dolne gałązki dotykały ziemi.

Jak uprawiać wrzosy? Fot. Pixabay
Jak uprawiać wrzosy? Fot. Pixabay

Jakie warunki lubią wrzosy?

Kiedy już posadzisz krzewinki, pamiętaj, by odpowiednio o nie dbać.

  • Utrzymuj stale równomiernie nawilżone podłoża. Wrzosy są wrażliwe zarówno na przesuszenie, jak i na przelanie. Uważaj też, by nie zalać gałązek, ponieważ może to prowadzić do rozwoju chorób grzybowych.
  • Regularnie wyrywaj chwasty wyrastające w okolicy wrzosów. Nie pozwalaj im podbierać krzewinkom niezbędnych składników odżywczych.
  • Pamiętaj o nawożeniu wrzosów. W sklepach znajdziesz specjalne mieszanki dla tych roślin. Dobrze jest postawić na preparat, który dodatkowo zakwasi glebę.
  • Zastosuj szczepionkę mikoryzową. Dzięki niej strzępki grzybni będą zasilały korzenie wrzosów.

Jak uprawiać wrzosy, by przetrwały wiele lat?

Odpowiednia pielęgnacja to kolejny klucz do tego, by krzewinki zdobiły ogród lub balkon przez wiele lat. Bardzo ważnym zabiegiem jest przycinanie wrzosów. Wykonuj zabieg wiosną, na przełomie marca i kwietnia. Odcinaj gałązki poniżej miejsca, w którym wyrastały kwiaty. Dzięki temu krzewinki szybko się zagęszczą. Na zimę (po pierwszych przymrozkach) okryj je agrowłókniną lub specjalną siatką. Wiosną nie zdejmuj osłony zbyt wcześnie, by nie zaszkodzić roślinom.

Jak uprawiać wrzosy, by przetrwały wiele lat? Fot. Pixabay
Jak uprawiać wrzosy, by przetrwały wiele lat? Fot. Pixabay
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także