PoradyTakie wrzosy będą hitem jesieni. Mogą latami zdobić balkon lub ogród

Takie wrzosy będą hitem jesieni. Mogą latami zdobić balkon lub ogród

Wrzosy pączkowe pięknie prezentują się w ogrodzie, a także na balkonie czy w domu. Fot. Pixabay
Wrzosy pączkowe pięknie prezentują się w ogrodzie, a także na balkonie czy w domu. Fot. Pixabay

19.08.2023 08:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wrzosy pączkowe coraz częściej wypierają z ogrodów i balkonów swoich kuzynów. Są trwałe i przy odpowiedniej pielęgnacji przetrwają kilka lat. Pod warunkiem, że już na początku wybierzesz odpowiedni okaz, a później będziesz o niego właściwie dbać. Podpowiadamy, jak to robić.

Wrzosy pojawiają się w sklepach ogrodniczych i marketach w sierpniu i we wrześniu. Są chętnie wybierane do ogrodów oraz donic umieszczanych na balkonach i w domach. W ostatnich latach rekordy popularności biją wrzosy pączkowe (jeden z typów wrzosu zwyczajnego), których drobne kwiaty nie rozwijają się, a przez cały czas pozostają w pąkach i nie opadają. Są dostępne w różnych kolorach — od bieli, przez róż, do fioletu, a nawet czerwieni. Mają również różne barwy liści — złotawe, intensywnie zielone, a nawet wpadające w szarość. Wszystko to sprawia, że przy odpowiedniej pielęgnacji wyjątkowo pięknie się prezentują. Jeśli będziesz dobrze o nie dbał, przetrwają wiele lat.

Jak wybrać ładny wrzos pączkowy?

Wybór odpowiednich sadzonek to podstawa, by wrzosy pączkowe ładnie rosły i pozostały na balkonie lub w ogrodzie na lata. Niestety w marketach często można trafić na okazy uszkodzone lub niskiej jakości. Wybierając wrzosy, dobrze się im przyglądaj. Wybieraj te, które nie mają przesuszonej ani zbyt mokrej ziemi. Zwracaj uwagę na to, czy kwiatostany nie są uszkodzone, a pączki nie spadają. Kupuj tylko sadzonki, które są symetrycznie rozkrzewione. Stosuj te zasady zarówno przy kupowaniu pojedynczych krzaczków, jak i całych wielobarwnych kompozycji, które często można spotkać w sklepach. Pamiętaj, by oględziny roślin prowadzić bardzo delikatnie, żeby nie uszkodzić żadnej z nich.

Wrzosy pączkowe są bardzo popularne pod koniec lata oraz jesienią. Fot. Pixabay
Wrzosy pączkowe są bardzo popularne pod koniec lata oraz jesienią. Fot. Pixabay

Jak dbać o wrzosy pączkowe w donicy?

Jak wspomnieliśmy, wrzosy pączkowe z marketów mogą być słabszej jakości i nie zawsze udaje się utrzymać je przez kilka lat. Warto jednak spróbować i odpowiednio o nie zadbać, zamiast traktować tylko jak sezonową ozdobę. Przede wszystkim zapewnij roślinom nieco większą doniczkę od tej, w której je kupiłeś. Upewnij się też, że masz odpowiednie podłoże. Wrzosy pączkowe lubią ziemię o kwaśnym odczynie pH (od 3,5 do 4,5). Kup więc specjalną ziemię dla roślin kwasolubnych. Umieść krzaczki w donicy z odpływem i warstwą drenażu na dnie. Ustaw je w dobrze nasłonecznionym miejscu. Pamiętaj o regularnym podlewaniu wrzosów. Uważaj jednak, żeby nie przesadzić — nie lubią zbyt mokrego podłoża. Jeśli chcesz zimować wrzosy, nie zapomnij o zapewnieniu im odpowiedniego zabezpieczenia przed mrozem.

Wrzosy pączkowe to popularna jesienna ozdoba ogrodów i balkonów. Fot. Pixabay
Wrzosy pączkowe to popularna jesienna ozdoba ogrodów i balkonów. Fot. Pixabay

Jak uprawiać wrzosy pączkowe w ziemi?

Wrzosy z powodzeniem możesz też sadzić w ogrodzie. Najlepiej prezentują się w grupach, dlatego od razu kup kilka sadzonek i stwórz ładną kompozycję. Zasadź je w kwaśnej ziemi, a jeśli takiej nie masz, wymieszaj podłoże z kwaśnym torfem. Zasadź wrzosy pączkowe w miejscu, gdzie będą miały sporo światła. Dzięki temu będą lepiej się rozwijać. Dbaj o odpowiednie nawodnienie, ale pamiętaj, że ziemia w ogrodzie nie wysycha tak szybko jak w donicach, więc nie musisz podlewać krzaczków zbyt często. Aby przezimować rośliny, okryj je gałązkami iglaków. Dobrym rozwiązaniem będzie również zastosowanie ściółki z kory sosnowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także