Porady5 patentów na szybkie usunięcie plam potu z czapki z daszkiem

5 patentów na szybkie usunięcie plam potu z czapki z daszkiem

5 patentów na szybkie usunięcie plam potu z czapki z daszkiem
09.06.2022 09:27, aktualizacja: 09.06.2022 09:54

Wraz z nadejściem lata chętnie nosimy czapki z daszkiem. Wówczas prawdziwą zmorą stają się widoczne plamy z potu. Jak usunąć plamy potu z czapki z daszkiem? Podpowiadamy skuteczne, domowe metody.

Nieznośne plamy

Kiedy temperatura powietrza rośnie, na wewnętrznych krawędziach czapek z daszkiem zaczynają pojawiać się plamy z potu. Na białych i jasnych materiałach przybierają nieestetyczny żółty kolor. Istnieją domowe sposoby, które pomogą usunąć szpecące plamy.

Verstappen Photography/unsplash
Verstappen Photography/unsplash

1. Jak usunąć plamy potu z czapki z daszkiem aspiryną

Z apteczki wyjmij aspirynę. Dwie tabletki rozpuść w 100 ml ciepłej wody. Powstały roztwór nanieś na plamy i pozostaw na godzinę. Po tym czasie wypłucz czapkę.

pinterest
pinterest

2. Jak wyczyścić czapkę z daszkiem octem i sodą

Jeśli chcesz wyczyścić białą czapkę to użyj sody oczyszczonej (nie należy jej stosować w przypadku kolorowych rzeczy). Z octu oraz sody (proporcja 2:3) zrób pastę i nałóż na plamy. Po godzinie upierz czapkę.

pinterest
pinterest

3. Woda utleniona na ciężkie plamy na czapce

Przygotuj miksturę do zadań specjalnych. Wymieszaj sodę oczyszczoną, wodę utlenioną oraz zwykłą wodę w proporcjach 1:1:1. Specyfik nałóż na plamy i odczekaj ok. 45 minut. Później upierz czapkę.

pinterest
pinterest

4. Cytryna do prania jasnych czapek z daszkiem

Jasne czapki przywróci do życia cytryna. Wymieszaj łyżeczkę soku z solą i nałóż na plamy. Pozwól czapce wyschnąć na słońcu i później ją upierz.

pinterest
pinterest

5. Jak usunąć plamy potu z czapki z daszkiem mydłem

Plamy z potu (oraz trawy czy tłuszczu) usunie mydło do prania. Należy potrzeć nim plamy lub całą czapkę moczyć (najlepiej na całą noc) w wodzie wzbogaconej o rozpuszczone mydło.

pinterest
pinterest

Zasady prania czapek z daszkiem

W przypadku czapek z daszkiem ważne, oprócz detergentów, są metody prania oraz suszenia. W przypadku białych czapek warto korzystać z suszenia ich na słońcu :)

1. Sposób na suszenie

Do prania w pralce nadają się tylko czapki z miękkim daszkiem, który nie ulegnie odkształceniu. Należy ustawić tryb prania ręcznego, a na czas suszenia nałożyć czapkę na jakąś okrągłą rzecz (np. słoik, pluszową zabawkę, piłkę czy głowę manekina). Możesz również wypchać wnętrze czapki ręcznikiem. Wszystko po to, aby zachowała swój kształt.

pinterest
pinterest

2. Jak wyprać czapkę z daszkiem ręcznie

Czapki białe i te, które nie farbują należy prać ręcznie. Zanurz je w wodzie z dodatkiem szamponu czy płynu do prania. Plamy pocieraj szmatką lub szczoteczką. Na koniec wypłucz czapką w czystej wodzie oraz wysusz.

pinterest
pinterest

3. Pranie czapki w zimnej wodzie

Z czapkami, które farbują należy postępować bardzo ostrożnie. Wszystko po to, aby kolor nie wyblakł. Takie akcesoria pierz ręcznie w zimnej wodzie. Nie mocz ich dłużej niż 5-10 minut.

Obraz

4. Jak czyścić czapkę z daszkiem z nadrukami

Bardzo ostrożnie postępuj z wszelkimi  nadrukami. Należy czyścić je delikatnie i tylko wtedy, kiedy są widoczne na nich plamy. Natomiast przestrzeń między cyrkoniami, ćwiekami czy nitami czyść szczoteczką do zębów.

pinterest
pinterest

5. Jak wyprać czapkę z daszkiem w zmywarce

Bezpieczną metodą czyszczenia będzie także wypranie czapki w zmywarce do naczyń. Ułóż ją w górnym koszu i ustaw delikatny tryb mycia. Jeśli masz taką możliwość, to wykorzystaj zimną wodę.

pinterest
pinterest

Jakie są Twoje sprawdzone sposoby na usuwanie plam z potu? Jeżeli trafiły Ci się inne plamy, podpowiadamy, jak je usunąć TUTAJ

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także