PoradyJak usunąć rdzawe zacieki z toalety? Jeden naturalny składnik zmyje je bez szorowania

Jak usunąć rdzawe zacieki z toalety? Jeden naturalny składnik zmyje je bez szorowania

Jak usunąć rdzawe zacieki z toalety? Jeden naturalny składnik zmyje je bez szorowania
Manuel
18.02.2023 07:00, aktualizacja: 18.02.2023 10:38

Nie ma chyba niczego gorszego od brudnej muszli klozetowej. Nikt nie chce z takiej korzystać. Dlatego warto wiedzieć jak usunąć rdzawe zacieki z toalety, jeśli takie w naszej toalecie się pojawią.

Skąd bierze się brązowy osad w toalecie?

Rdzawe plamy na muszlach klozetowych są spowodowane przez wodę zawierającą duże ilości cząsteczek żelaza, różne towarzyszące im zwykle bakterie i żelazne rury hydrauliczne, a także różne zardzewiałe elementy w zbiornikach toalet.

Plamy pojawiają się najczęściej w domach mających problemy z twardą wodą. Niestety często plamy pojawiają się ponownie po czyszczeniu, chyba że woda jest filtrowana lub uzdatniana za pomocą systemu zmiękczania wody.

freepik
freepik

Jak usunąć rdzawe zacieki z muszli klozetowej - domowe sposoby na kamień w toalecie

Istnieje sporo sposobów radzenia sobie z rdzawymi plamami na muszli klozetowej. Podajemy te z nich, które są najbezpieczniejsze dla Ciebie i Twoich bliskich i są zarazem skuteczne.

Kwas cytrynowy

freepik
freepik

Kwasek cytrynowy może pochodzić ze świeżych cytrusów, a nawet sproszkowanego kwasku cytrynowego dostępnego w sklepach spożywczych i aptekach.

Jeżeli do szorowania używasz świeżych owoców, rozetnij je i zanurz ich krawędź w soli lub sodzie oczyszczonej, aby uzyskać delikatny środek ścierny do szorowania obszaru pokrytego rdzą.

W przypadku mocno poplamionych miejsc przygotuj sobie pastę z soku z cytryny i sody oczyszczonej, a następnie nałóż ją na zardzewiały obszar. Przykryj pastę folią spożywczą (plastikową), aby utrzymać ją w wilgoci i pozostaw na co najmniej godzinę, aby ułatwić rozpad cząsteczek rdzy.

Destylowany biały ocet

freepik
freepik

Kwas zawarty w białym occie jest bardzo skuteczny w usuwaniu plam z rdzy. Zależnie od potrzeb możesz użyć białego octu destylowanego, przeznaczonego do celów spożywczych (w przypadku typowych plam) lub octu o wyższej kwasowości w przypadku najbardziej opornych plam.

Podczas czyszczenia muszli będzie Ci potrzebna jedna do dwóch filiżanek octu. Wlej je do muszli i ją wyszoruj szczotką do toalety. W przypadku starych, opornych plam najlepiej jeśli opróżnisz zbiornik z wodą, wlejesz do niego nierozcieńczony ocet i pozostawisz na co najmniej dwie godziny. A najlepiej pozostaw tak ubikację na całą noc. Następnie dobrze wyszoruj muszlę i spłucz ją świeżą wodą.

Coca-Cola

unsplash
unsplash

Ulubiony mocno kwasowy i pełen cukru napój u każdego z nas nie tylko niszczy szkliwo zębów, ale także rdzę. Aby go skutecznie użyć do czyszczenia, po prostu zakręć dopływ wody i napełnij muszlę Coca-Colą. Następnie pozostaw ubikację na noc.

Kiedy się obudzisz, włącz ponownie dopływ wody i spłucz. Rdza powinna zniknąć, a przynajmniej na tyle się rozpaść, aby można było ją usunąć szczotką do toalety.

A może sam możesz innym podpowiedzieć jak usunąć rdzawe zacieki z muszli klozetowej? Jeśli tak, to podziel się z nami na naszym Facebooku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także