Jednym produktem usuniesz stary silikon domowym sposobem. To prostsze, niż myślisz!
Niewiele trzeba, aby w łazience pojawiła się pleśń. To naprawdę powszechny kłopot, choć niewielu z nas chce się do tego przyznać. To, że w naszej pralce lub na fugach pod prysznicem wykwitną czarne plamki, nie jest powodem do wstydu. Przecież nie zawsze jest to kwestia naszego zaniedbania! Jeśli zaś zapleśnienie objęło również silikon (np. przy wannie) i do tej pory nie udało Ci się go wyeliminować, konieczna będzie wymiana uszczelnienia na nowe. Przyda Ci się domowy sposób na to, jak usunąć stary silikon.
Pleśń ma to do siebie, że jest niezwykle twardym zawodnikiem – walka z nią jest trudna, długa i uporczywa. Jeśli w porę jej nie opanujemy, przejdzie do innych pomieszczeń. Chowa się nie tylko w kątach i szczelinach – może nawet „rozkwitać” na całej ścianie! Jednakże jej ulubionym terytorium stają się uszczelki. Jeśli tylko zauważysz pleśń na silikonie, spróbuj ją pokonać naturalnym domowym sposobem, który jest równie skuteczny, co droga chemia ze sklepu! Jeśli zaś wilgoć jest już na tyle wysoko rozwinięta, że uszczelnienie uległo zniszczeniu, pora wymienić je na nowe.
Łatwy sposób na usunięcie starego silikonu
Najpopularniejszą opcją jest użycie skrobaka ze sklepu budowlanego lub zwykłego nożyka, czy szpachelki. Trzeba jednak bardzo przy tym uważać, aby przypadkowo nie uszkodzić czyszczonej powierzchni.
Kolejnej metody użyjesz, jeśli masz w domu… aceton! Usunie silikon z taką łatwością, z jaką niszczy starą hybrydę na paznokciach. Wystarczy nałożyć go na uszczelnienie, poczekać parę minut, a następnie oddłubać stare tworzywo. Pamiętaj jednak, że jest to silny specyfik, więc warto podczas jego używania chronić dłonie rękawiczkami.
Jak usunąć stary silikon domowym sposobem?
Jeśli nie masz do dyspozycji ani acetonu, ani skrobaka i nie uśmiecha Ci się iść specjalnie po nie do sklepu, możesz wykorzystać coś, co na pewno masz w swojej kuchni – stary, dobry ocet. Należy posłużyć się nim w taki sam sposób, jak acetonem.
Resztki starego silikonu wyczyść szorstką stroną gąbki do naczyń. Dopiero tak przygotowaną powierzchnię możesz pokryć warstwą nowego uszczelnienia. W trosce, aby i na nim nie pojawiła się pleśń, sprawdź stan wentylacji w łazience. Być może winowajcą jest jedynie przysłonięta czymś kratka wentylacyjna?