PoradyTłuszcz z kuchennych szafek zmyjesz bez szorowania. Oto 3 sprawdzone patenty-pewniaki!

Tłuszcz z kuchennych szafek zmyjesz bez szorowania. Oto 3 sprawdzone patenty-pewniaki!

Jak usunąć tłuszcz z kuchennych szafek? Fot. Freepik
Jak usunąć tłuszcz z kuchennych szafek? Fot. Freepik
14.06.2023 10:51

Tłuszcz na szafkach kuchennych potrafi doprowadzić do rozpaczy każdego. Trudno go zetrzeć, a jeśli dodatkowo zmiesza się z kurzem, pozbycie się go tradycyjnymi metodami graniczy z cudem. Na szczęście istnieją proste tiki, które pozwolą uporać się z tym problemem. Podpowiadamy, jak w prosty sposób usunąć tłuszcz z kuchennych szafek.

Kuchnia to miejsce, w którym konieczne jest regularne sprzątanie. Wystarczy chwila, by powstały trudne do usunięcia zabrudzenia. Wszystkiemu winny jest tłuszcz, który osadza się na szafkach. Już sam w sobie jest trudny do wytarcia, a kiedy zostanie przykryty warstwą kurzu, trzeba sięgnąć po naprawdę silne środki. Na szczęście najlepsze sposoby, by usunąć tłuszcz z kuchennych szafek, bazują na prostych produktach, które większość z nas ma w domach.

Skąd się bierze tłuszcz na szafkach w kuchni?

Wszystkiemu winne jest gotowanie, a szczególnie smażenie i przygotowywanie tłustych potraw. To właśnie w czasie obróbki termicznej żywności cząsteczki tłuszczu, podobnie jak para wodna, unoszą się do góry, a następnie osadzają na meblach, lodówce, zlewozmywaku oraz blatach. Im więcej gotujesz, tym więcej tłuszczu ląduje na meblach i kuchennych sprzętach. Częstotliwość sprzątania powinieneś więc dostosować do częstotliwości gotowania.

Jak usunąć tłuszcz z kuchennych szafek? fot. Freepik
Jak usunąć tłuszcz z kuchennych szafek? fot. Freepik

Jak usunąć tłuszcz z kuchennych szafek?

Jeśli chcesz usunąć tłuszcz z kuchennych szafek, masz do wyboru 3 domowe sposoby.

  • Wykorzystaj ocet. Ten trik stosowały już nasze babcie. Połącz go z wodą w proporcji 1:2 i dolej odrobinę płynu do mycia naczyń. Jeśli chcesz nadać meblom połysk, dodaj również trochę oleju mineralnego. Spryskaj meble tą mieszanką i odczekaj chwilę, żeby tłuszcz się nieco rozpuścił. Następnie wytrzyj meble ścierką lub miękką gąbką.
  • Połącz sodę oczyszczoną z wodą. Na 1 l wody użyj 4 łyżek proszku. Myj meble ścierką zwilżoną tą miksturą. Uważaj, by nie była zbyt mocno nasączona, ponieważ to mogłoby zaszkodzić powierzchni (szczególnie z drewna lub płyty MDF).
  • Wykorzystaj 20-procentową wodę amoniakową. Dodaj 1 łyżkę preparatu do wody i wytrzyj tą mieszanką meble.

Jak zabezpieczyć kuchenne meble przed tłuszczem?

Aby problem tłuszczu nie powracał zbyt często (jeśli gotujesz, całkowicie go nie unikniesz), zabezpiecz meble kuchenne. Na ich górnej części ułóż papier śniadaniowy, papierowe ręczniki lub stare gazety. W ten sposób osłonisz powierzchnię. Kiedy te prowizoryczne zabezpieczenia zrobią się brudne i lepkie, po prostu wyrzuć je i wymień na nowe. Niestety nie ma żadnego sposobu, by skutecznie zabezpieczyć przed tłuszczem fronty szafek kuchennych. W ich przypadku wskazane jest jedynie dość częste przecieranie wilgotną ściereczką.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także