PoradySprzątanie14 uporczywych plam i proste rozwiązania jak sobie z nimi poradzić

14 uporczywych plam i proste rozwiązania jak sobie z nimi poradzić

14 uporczywych plam i proste rozwiązania jak sobie z nimi poradzić
Katarzyna

08.06.2022 13:22, aktual.: 08.06.2022 13:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kochamy kawę, czekoladę czy wino. Ale jak usunąć uporczywe plamy zostawiane przez te produkty? Istotnie często zdarza się, że zabrudzeń nie da się zlikwidować, a nasze ubrania nadają się tylko do kosza. Następnym razem jeśli wydarzy się coś takiego, nie panikuj! Przypomnij sobie o tym artykule i oczywiście sprawdź, jak rozwiązać problem "nieusuwalnych" plam. Z pewnością sobie prawdopodobnie z większością plam z powodzeniem poradzisz!

#1 Żółte i szare plamy na poduszkach

pinterest
pinterest

Potrzebujesz:

- 1 partii proszku do prania,

- 1 partii wybielacza,

- 1/2 partii boraksu.

Co trzeba robić: Umieść poduszki wewnątrz pralki. Wymieszaj wszystkie produkty i również dodaj do pralki. Włącz pralkę wybierając temperaturę wody minimum 40 ° C i wybierz również opcję dodatkowego płukania. Następnie umieść poduszki na suszarce w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub powieś je do wyschnięcia.

#2 Żółte plamy od potu

pinterest
pinterest

Potrzebujesz

- 1 szklankę octu,

- 1/2 szklanki sody oczyszczenia,

- 1 łyżkę soli,

- 1 łyżkę wody utlenionej.

Co należy robić: Włóż koszulę do miski i namocz ubranie w mieszance octu i 2 szklanek ciepłej wody. Pozostaw koszulę chociaż na 30 minut. W osobnej misce, wymieszaj resztę składników tak aby uzyskać pastę. Wyciągnij koszulę z miednicy i pozostaw na ręczniku. Zaaplikuj pastę i pozostaw na 25 minut. Zmyj środek i włóż koszulę do pralki.

#3 Usuwanie plam z materaca

pinterest.com
pinterest.com

Potrzebujesz:

- 1 partię sody oczyszczonej,

- 1 partię proszku do czyszczenia,

- szczotkę,

- filtr lub sitko,

- 1 szklankę wody utlenionej.

Co należy robić: Odkurzy powierzchnię materaca. Przez sitko lub filtr przesyp sodę oczyszczoną i delikatnie pocieraj szczotką. Pozostaw sodę na 15 minut, a następnie odkurz sodę. Wymieszaj szklankę wody utlenionej z 10 ml mydła - umieść składniki w butelce z rozpylaczem. Użyj mieszaniny od razu po przygotowaniu. Energicznie wstrząśnij butelką i rozprowadź zawartość na brudnym miejscu. Pozostaw na 20 minut, a następie przepłucz miejsce czystą wodą i wysusz.

#4 Plamy z rozlanego wina

pinterest.com
pinterest.com

Potrzebujesz:

- zagotowaną wodę,

- sól,

- soda oczyszczona,

- kawałek materiału.

Co należy zrobić: Przy plamach z wina przede wszystkim nie wolno tracić czasu. Najpierw namocz brudne ubranie, nie próbuj szorować bo tylko jeszcze bardziej  pogorszysz sprawę! Dodaj przegotowaną wodę na plamę, co pomoże Ci łatwiej pozbyć się plamy. Delikatnie dodaje sodę oczyszczoną oraz sól na plamę i pozostaw na noc. Usuń miksturę i namocz ubranie czystą wodą. Namocz pozostałą plamę szmatką i powtarzaj czynność, aż plama zniknie.

#5 Plamy z oleju

pinterest
pinterest

Potrzebujesz:

- ręcznik papierowy,

- zasypka dla niemowląt,

- płyn do mycia naczyń,

- woda.

Co należy robić: Przede wszystkim usuń nadmiar oleju za pomocą ręcznika papierowego. Nałóż dużą ilość proszku lub zasypki dziecięcej na plamę i pozostaw chociaż na około godzinę. Usuń nadmiar proszku dla niemowląt i nałóż na plamę niewielką ilość płynu do mycia naczyń oraz wody. Pocieraj delikatnie i na koniec wrzuć koszulę do prania.

#6 Plamy po keczupie

pinterest
pinterest

Potrzebujesz:

- nóż,

- płyn do mycia naczyń,

- biały ocet.

Co należy robić: Zeskrob nożem cały rozlany keczup. Pokryj plamę płynem do mycia naczyń, a dopiero później białym octem. Pozostaw na 10 minut i umieść ubranie pod bieżącą wodę. Plamy z pewnością znikną!

#7 Plamy po szmince

Obraz

Potrzebujesz:

- lakier do włosów,

- materiał.

Co należy robić: Spryskaj lakierem do włosów zabrudzone miejsce i pozostaw na 10 minut. Następnie oczyść obszar wilgotną ściereczką. Na koniec wypierz pobrudzone ubranie tak jak zwykle.

#8 Plamy z kawy

pinterest
pinterest

Potrzebujesz:

- zimna woda,

- mydło w płynie.

Co należy robić: W przypadku świeżej plamy po kawie, umieść ubranie pod zimną wodę, aż woda przepływająca przez materiał będzie całkowicie czysta. Jeśli to nie zadziała, spróbuj dodać płynne mydło zmieszane z niewielką ilością zimnej wody i delikatnie przetrzyj tkaninę. Pozostaw na pół godziny i delikatnie potrzyj. Spłucz zimną wodą.

#9 Plamy po długopisie

pinterest
pinterest

Potrzebujesz:

- lakier do włosów,

- ręcznik papierowy lub kawałek materiału

Co należy robić: Jeśli pióro pozostawia ślad na koszulce, nanieś grubą warstwę lakierem do włosów i pozostaw go przez 10 minut. Przykryj plamę ręcznikiem papierowym lub kawałkiem tkaniny i upierz ubranie jak zwykle.

#10 Plamy po czekoladzie

pinterest
pinterest

Potrzebujesz:

- nóż,

- mleko,

- zimna woda,

- płynny środek do prania.

Co należy zrobić: Zdrap czekoladę za pomocą noża. Następnie nalej mleko w dowolne miejsce na plamie i odczekaj 5 minut. Umieść pobrudzone ubranie pod zimną wodę i pocieraj je palcami. Na koniec pokryj poplamione miejsce płynnym detergentem i umieść go w pralce.

#11 Jak usunąć plamy z trawy

Obraz

Potrzebujesz:

- ocet.

Co należy zrobić: Zaaplikuj ocet na brudne miejsce. Pocieraj delikatnie i pozostaw chociaż na 10 minut, a następnie włóż do pralki i wypierz.

#12 Plamy po podkładzie

pinterest
pinterest

Potrzebujesz:

- wacików,

- wody utlenionej.

Co należy robić: Weź wacik kosmetyczny i zamocz w wodzie utlenionej. Następnie delikatnie pocieraj plamę, tak długo aż zniknie.

#13 Plamy z krwi

pinterest
pinterest

Potrzebujesz:

- zimną wodę,

- sól,

- wodę utlenioną.

Co należy zrobić: Wymieszaj sól z wodą w misce. Następnie namocz plamę na 10 minut, po czym przepłucz i dodaj wodę utlenioną. Pozostaw na 5 minut i oczywiście wypierz jak zwykle.

#14 Plamy z musztardy

pinterest
pinterest

Potrzebujesz:

- nóż,

- płyn do mycia naczyń,

- biały ocet.

Co należy zrobić: Zetrzyj całą rozlaną musztardę nożem. Pokryj powierzchnię płynem do mycia naczyń i dodaj biały ocet na wierzch. Pozostaw na około 10 minut i spłucz pod bieżącą wodą.

Jak usunąć uporczywe plamy z deski sedesowej? To prostsze niż myślisz. ;)

A Ty z jakimi plamami masz najczęściej problem? Daj znać w komentarzu czy używałeś kiedyś chociaż jednej podobnej metody!
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także