PoradyPodbieram środek babci i moczę w nim deskę sedesową. Żółte plamy znikają

Podbieram środek babci i moczę w nim deskę sedesową. Żółte plamy znikają

jak usunąć żółte plamy z deski wc, fot. Genialne
jak usunąć żółte plamy z deski wc, fot. Genialne
27.07.2023 09:25

Żółte plamy na desce sedesowej są prawdziwą zmorą każdego, kto dba o czystość w domu. Podpowiadamy, jak je usunąć, wykorzystując pewien sprawdzony, choć nieoczywisty trik. Ślady zejdą w mgnieniu oka.

Żółte plamy szpecą deskę sedesową i sprawiają, że wygląda na brudną. Często nie jest to prawda, a ślady po prostu żadnym sposobem nie chcą zejść z białej powierzchni. Warto wtedy sięgnąć po pewien sprytny patent. Sprawdzi się szczególnie w domach seniorów.

Skąd żółte plamy na desce sedesowej?

Przyczyny powstawania żółtych przebarwień na desce sedesowej bywają różne. Najczęściej żółty kolor bierzemy za ślady moczu. Rzeczywiście, jeśli nie wytrzesz moczu od razu, jego cząsteczki mogą wżerać się głęboko w materiał i tworzyć trudne do usunięcia plamy. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Zdarza się, że żółte lub brązowe ślady na białej powierzchni to kamień wytrącający się z twardej wody. Jest jeszcze inny możliwy scenariusz. Jeśli jesteś czyściochem i bardzo często myjesz toaletę silną chemią, to ona może powodować przebarwienia. Żrące środki niszczą plastik, z którego jest wykonana deska sedesowa. Jeśli silny detergent nie był porządnie zmyty, jego cząsteczki rozluźniły strukturę deski i sprawiły, że stała się szorstka oraz pożółkła.

Jak usunąć żółte plamy z deski wc? Fot. Getty Images
Jak usunąć żółte plamy z deski wc? Fot. Getty Images

Jak usunąć żółte plamy z deski WC?

Patent, po który szczególnie chętnie sięgają seniorzy, polega na czyszczeniu deski sedesowej... płynem do protez. Ten środek ma w domu wiele osób starszych i świetnie nadaje się do usunięcia przebarwień z deski WC.

  • Odkręć deskę sedesową.
  • Porządnie opłucz ją bardzo ciepłą wodą.
  • Nalej wody do wanny i dodaj płyn do protez.
  • Namocz w wodzie z płynem deskę sedesową i pozostaw na jakiś czas.
  • Po wyjęciu deski z wody dokładnie ją wytrzyj. Po tej kuracji powinna być idealnie biała.
  • Jeśli nie masz w domu płynu do protez, zamocz deskę w dowolnym silnym detergencie.

Jak wyczyścić deskę sedesową bez odkręcania?

Nie chcesz demontować toalety? Jest inny prosty sposób, by usunąć żółte plamy z deski WC, który nie wymaga zdejmowania jej z sedesu. Wymieszaj kilka łyżeczek sody oczyszczonej z wodą tak, by powstała gęsta pasta. Dla wzmocnienia efektu możesz dodać również trochę kwasku cytrynowego. Nałóż tę mieszankę na deskę i pozostaw na 5-10 minut. Po tym czasie wytrzyj deskę. Żółte ślady powinny zniknąć.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także