Zamiast dodawać do kąpieli, rozsyp pod różami. Będą pięknie kwitnąć
Ma liczne właściwości lecznicze i kosmetyczne, ale z powodzeniem możesz wykorzystać ją również w ogrodzie. To doskonała odżywka dla roślin. Podpowiadamy, jak używać soli Epsom do nawożenia róż.
20.06.2023 18:11
Sól Epsom (znana również jako sól gorzka i sól angielska) jest bogatym źródłem magnezu oraz siarki. Z tego powodu znalazła liczne zastosowania medyczne oraz kosmetyczne. Doskonale sprawdza się jako środek na zaparcia (ma właściwości przeczyszczające i odtruwające). Pomaga również m.in. w walce z łupieżem i trądzikiem, zmniejsza dolegliwości bólowe i rozluźnia mięśnie. Ten naturalny środek warto zaaplikować również różom w swoim ogrodzie. Dzięki niemu krzewy będą wypuszczać mnóstwo kwiatów oraz liści. Zabezpieczysz je również przed chorobami.
Dlaczego sól Epsom warto stosować w ogrodzie?
Siarka oraz magnez, które zawiera sól Epsom, należą do składników odżywczych potrzebnych roślinom do prawidłowego wzrostu. Magnez sprawia, że rośliny lepiej wchłaniają witaminy oraz minerały, w tym kluczowe dla prawidłowego rozwoju roślin azot, potas i fosfor. Z kolei siarka wspiera produkcję aminokwasów, enzymów oraz witamin. Odgrywa również ważną rolę w tworzeniu białek w roślinie. Ogrodnicy uważają, że dzięki soli angielskiej róże bujnie się rozrastają i mają więcej pięknych kwiatów. Są również lepiej odżywione, dzięki czemu w mniejszym stopniu zagrażają im choroby. Aby osiągnąć takie efekty, musisz jednak wiedzieć, jak używać soli Epsom do róż.
Jak używać soli Epsom do róż?
Jeśli chcesz używać soli Epsom do róż, musisz wiedzieć, że ten środek będzie pomocny tylko w określonych sytuacjach.
- Sól Epsom to dobry środek dla róż rosnących w glebach o zasadowym odczynie pH. Zanim ją zastosujesz, musisz przebadać ziemię lub sprawdzić pH domowym sposobem.
- Warto dokarmiać róże solą gorzką, jeśli mają niedobory magnezu. Rozpoznasz je po żółknięciu liści (przy czym żyłki zostają zielone), spowolnieniu wzrostu i małej ilości kwiatów.
Jak stosować sól Epsom jako odżywkę do róż?
Jeśli twoje róże rosną w glebie o zasadowym pH lub cierpią na niedobory magnezu, rozsyp 1/2 do 1 szklanki soli Epsom wokół każdego krzaczka. Zachowaj kilka centymetrów odstępu od łodyg, by nie miały bezpośredniej styczności z preparatem. Następnie wymieszaj sól z ziemią i obficie podlewaj róże. Pierwszy zabieg najlepiej wykonać wiosną, kiedy pąki zaczną się otwierać. Kolejne powtarzaj co 4-6 tygodni. Zamiast soli w tabletkach, możesz użyć preparatu w płynie. Dodaj 1 łyżkę soli Epsom na 4 l wody i rozpyl na rośliny. Uważaj jednak przy stosowaniu tej metody, ponieważ sól może poparzyć liście. Aby tego uniknąć, stosuj niewielką ilość preparatu, a opryski wykonuj w chłodne, pochmurne dni.