Wrzuć do wody, odczekaj i spryskaj róże. Mszyce uciekną gdzie pieprz rośnie i nie wrócą
Róże to jedne z najpiękniejszych kwiatów w ogrodach. Od lat nie tracą na popularności. Jednak są narażone na różne ataki chorób grzybiczych i szkodników, m.in. mszyc. Podpowiadamy, czym pryskać mszyce na różach, aby skutecznie się ich pozbyć.
08.06.2023 | aktual.: 08.06.2023 12:49
Najczęściej występującą odmianą mszyc na różach jest mszyca różano-szczecinowa, która występuje w dużych skupiskach na końcach pędów oraz pąkach róży. Jej największym przysmakiem jest sok komórkowy rośliny, który wysysa. W konsekwencji pędy, liście i kwiaty róży są zdeformowane, przez co nie kwitnie prawidłowo.
Choroby róż to zmora wielu ogrodników
Kwiaty te są najczęściej atakowane przezmączniaki prawdziwe i rzekome, szarą pleśń, rdzę róży czy czarną plamistość liści. To poważne choroby zagrażające tej roślinie. Ze szkodników natomiast często pojawiają się przędziorki, zwójki różane i mszyce. Właściwe rozpoznanie choroby jest kluczowe, dlatego należy regularnie oglądać liście oraz pędy róż i dobierać metody oprysku tak, aby były jak najbardziej skuteczne. W sklepach dostępne są specjalistyczne środki do walki z mszycami, ale często są drogie i mogą spowodować spalenie liści róży. Wobec tego warto przygotować preparat na mszyce samodzielnie w domu przy pomocy tanich i skutecznych środków, które są w każdej kuchni.
Czym pryskać mszyce na różach?
Wszystko zależy od ilości pasożytów na roślinach. Jeśli jest ich mało, można spróbować pozbyć się mszyc ręcznie. Jednak w większości przypadków rozwiązanie to nie przyniesie zamierzonych efektów. Na początek można spryskać krzewy róż zimną wodą z węża ogrodowego, która spowoduje, że intruzy odpadną. Jeśli i to nie przyniesie efektu, warto wykonać oprysk z czosnku, który skutecznie odstraszy pasożyty. Wystarczy do 3 litrów wrzącej wody dodać 300 g świeżego czosnku, a następnie wymieszać je ze sobą i poczekać około 30 minut. Na koniec należy odcedzić miksturę, przelać do butelki ze spryskiwaczem i spryskać róże zaatakowane przez mszyce. Równie skuteczne będą roztwory z:
- pokrzywy;
- cebuli;
- mniszka lekarskiego;
- bzu czarnego.
Naturalni wrogowie mszyc
W pozbyciu się tych szkodników z róż mogą pomóc ich naturalni wrogowie, czyli biedronki. Potrafią one zjeść do nawet 100 mszyc dziennie! Warto stworzyć im przyjazną przestrzeń w pobliżu różyczek ;)