PoradyTen nawóz zrobisz prawie za darmo! Pelargonie będą kwitły aż do jesieni

Ten nawóz zrobisz prawie za darmo! Pelargonie będą kwitły aż do jesieni

Jak wspomóc kwitnienie pelargonii? Fot. Freepik/Getty Images
Jak wspomóc kwitnienie pelargonii? Fot. Freepik/Getty Images
13.07.2023 14:37

Jeśli odpowiednio o nie zadbasz, będą cieszyły oczy swoimi kolorowymi kwiatami aż do późnej jesieni. Podpowiadamy, jak wspomóc kwitnienie pelargonii bez stosowania chemicznych odżywek. Wystarczy prosty, domowy nawóz.

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych kwiatów balkonowych. Kwitną długo, bo od maja aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Aby zachwycały mnóstwem pięknych kwiatów, musisz jednak odpowiednio je pielęgnować i odżywiać. Doskonały nawóz zrobisz niemal bezkosztowo we własnym zakresie.

Jak dbać o pelargonie?

Pelargonie są wytrzymałe i dość łatwe w uprawie, co jest kolejnym powodem ich ogromnej popularności.  By rozwijać się i kwitnąć potrzebują słonecznego stanowiska, dlatego należy umieszczać je w miejscach, które zapewnią im dostęp do naturalnego światła przez kilka godzin dziennie. W przeciwnym razie nici z wysypu kolorowych kwiatów. Duże znaczenie ma również odpowiednie nawodnienie. Podlewaj kwiaty regularnie, przynajmniej 2 razy w tygodniu. Zanim jednak podasz im nową dawkę wody, sprawdź, czy ziemia jest już lekko przesuszona. Zbyt wilgotne podłoże nie służy pelargoniom i może doprowadzić do gnicia korzeni. Ostatnim czynnikiem, od którego zależy to, jak obficie zakwitną "królowe balkonów", jest odpowiednie nawożenie.

Jak wspomóc kwitnienie pelargonii? Fot. Freepik
Jak wspomóc kwitnienie pelargonii? Fot. Freepik

Jak wspomóc kwitnienie pelargonii?

Jak wspomnieliśmy, by pelargonie pięknie i długo kwitły, potrzebują odpowiedniego odżywiania. W okresie kwitnienia należy zrezygnować z preparatów zawierających dużo azotu, które podaje się roślinom, by zdrowo rosły. Na tym etapie potrzebne są im inne składniki odżywcze — przede wszystkim potas oraz fosfor. To od nich zależy, jak dużo kwiatów będą miały twoje pelargonie. Możesz oczywiście kupić specjalny nawóz w sklepie, ale istnieje prosta i tania domowa odżywka, która działa równie dobrze. Jej dodatkową zaletą jest to, że jest całkowicie naturalna, a więc bezpieczna dla środowiska. Mowa o gnojówce z pokrzywy lub skrzypu, która zawiera wspomniane potas i fosfor, a także m.in. wapń, magnez, żelazo oraz sole mineralne.

Jak wspomóc kwitnienie pelargonii? Fot. Freepik
Jak wspomóc kwitnienie pelargonii? Fot. Freepik

Jak zrobić i stosować gnojówkę dla pelargonii?

Gnojówkę przygotuj w dużym wiadrze lub beczce (pamiętaj, że naczynie nie może być metalowe, ponieważ wpłynie to właściwości preparatu).

  • 1 kg pokrzyw lub skrzypu zalej 10 l wody.
  • Odstaw wiadro w ciemne miejsce. Jeśli masz taką możliwość, możesz je szczelnie zakryć, by ograniczyć wydzielanie przykrego zapachu.
  • Pozostaw mieszankę do sfermentowania na 10-14 dni. Przez cały ten okres mieszaj co jakiś czas zawartość wiadra.
  • Gnojówka będzie gotowa, gdy z powierzchni zniknie cała piana.
  • Stosuj preparat do podlewania pelargonii po rozcieńczeniu z wodą w proporcji 1:10.
  • Podawaj pelargoniom gnojówkę raz na 2-3 tygodnie. Pamiętaj, że kwiaty nie lubią przenawożenia.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także