Ten nawóz zrobisz prawie za darmo! Pelargonie będą kwitły aż do jesieni
Jeśli odpowiednio o nie zadbasz, będą cieszyły oczy swoimi kolorowymi kwiatami aż do późnej jesieni. Podpowiadamy, jak wspomóc kwitnienie pelargonii bez stosowania chemicznych odżywek. Wystarczy prosty, domowy nawóz.
13.07.2023 14:37
Pelargonie to jedne z najpopularniejszych kwiatów balkonowych. Kwitną długo, bo od maja aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Aby zachwycały mnóstwem pięknych kwiatów, musisz jednak odpowiednio je pielęgnować i odżywiać. Doskonały nawóz zrobisz niemal bezkosztowo we własnym zakresie.
Jak dbać o pelargonie?
Pelargonie są wytrzymałe i dość łatwe w uprawie, co jest kolejnym powodem ich ogromnej popularności. By rozwijać się i kwitnąć potrzebują słonecznego stanowiska, dlatego należy umieszczać je w miejscach, które zapewnią im dostęp do naturalnego światła przez kilka godzin dziennie. W przeciwnym razie nici z wysypu kolorowych kwiatów. Duże znaczenie ma również odpowiednie nawodnienie. Podlewaj kwiaty regularnie, przynajmniej 2 razy w tygodniu. Zanim jednak podasz im nową dawkę wody, sprawdź, czy ziemia jest już lekko przesuszona. Zbyt wilgotne podłoże nie służy pelargoniom i może doprowadzić do gnicia korzeni. Ostatnim czynnikiem, od którego zależy to, jak obficie zakwitną "królowe balkonów", jest odpowiednie nawożenie.
Jak wspomóc kwitnienie pelargonii?
Jak wspomnieliśmy, by pelargonie pięknie i długo kwitły, potrzebują odpowiedniego odżywiania. W okresie kwitnienia należy zrezygnować z preparatów zawierających dużo azotu, które podaje się roślinom, by zdrowo rosły. Na tym etapie potrzebne są im inne składniki odżywcze — przede wszystkim potas oraz fosfor. To od nich zależy, jak dużo kwiatów będą miały twoje pelargonie. Możesz oczywiście kupić specjalny nawóz w sklepie, ale istnieje prosta i tania domowa odżywka, która działa równie dobrze. Jej dodatkową zaletą jest to, że jest całkowicie naturalna, a więc bezpieczna dla środowiska. Mowa o gnojówce z pokrzywy lub skrzypu, która zawiera wspomniane potas i fosfor, a także m.in. wapń, magnez, żelazo oraz sole mineralne.
Jak zrobić i stosować gnojówkę dla pelargonii?
Gnojówkę przygotuj w dużym wiadrze lub beczce (pamiętaj, że naczynie nie może być metalowe, ponieważ wpłynie to właściwości preparatu).
- 1 kg pokrzyw lub skrzypu zalej 10 l wody.
- Odstaw wiadro w ciemne miejsce. Jeśli masz taką możliwość, możesz je szczelnie zakryć, by ograniczyć wydzielanie przykrego zapachu.
- Pozostaw mieszankę do sfermentowania na 10-14 dni. Przez cały ten okres mieszaj co jakiś czas zawartość wiadra.
- Gnojówka będzie gotowa, gdy z powierzchni zniknie cała piana.
- Stosuj preparat do podlewania pelargonii po rozcieńczeniu z wodą w proporcji 1:10.
- Podawaj pelargoniom gnojówkę raz na 2-3 tygodnie. Pamiętaj, że kwiaty nie lubią przenawożenia.