PoradyLajfhakiPosadź zamiast pelargonii. Z daleka zachwyca kolorami

Posadź zamiast pelargonii. Z daleka zachwyca kolorami

co zamiast pelargonii na balkon fot. getty images
co zamiast pelargonii na balkon fot. getty images

12.06.2023 14:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pelargonie widać praktycznie na każdym balkonie, więc niektórym mogą się już znudzić. Dlatego warto stawiać na różnorodność i sadzić też inne kwiaty. Podpowiadamy co, zamiast pelargonii na balkon wybrać w tym roku.

Wiosną i latem, aż prosi się, aby było sporo kwiatów na balkonie. Wtedy tworzymy sobie przyjemną przestrzeń do odpoczynku. Wiele osób wybiera pelargonie, jednak my zachęcamy cię, aby tworzyć ciekawe kompozycje również z innych roślin. Zobacz jakich.

Pelargonie, czyli królowe balkonów

Nie da się ukryć, że pelargonie wiodą prym wśród najpopularniejszych kwiatów balkonowych. Każdego roku na osiedlach miast widać setki jak nie tysiące balkonów ozdobionych tymi kwiatami. Nie jest to zaskakujące, ponieważ są one piękne i łatwe w uprawie. Jednak z czasem mogą one się też  znudzić, dlatego warto szukać równie zachwycających alternatyw.  Jest wiele rodzajów kwiatów, które mogą je zastąpić. Jeśli zastanawiasz się co, zamiast pelargonii na balkon wybrać - wybierz ten kwiat. To werbena.

Co zamiast pelargonii na balkon?

Jako alternatywę dla pelargonii polecamy ci werbenę, szczególnie że właśnie zacząć się najlepszy moment na jej sadzenie. Do wyboru masz kilka jej odmian, które kupisz w sklepie ogrodniczym werbenę rabatową i zwisającą w różnych kolorach. Roślina ta nie potrzebuje szczególnych warunków, raczej standardowych, jak większość kwiatów. Lubi żyzną, dobrze przepuszczalną glebę - zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce. Jest też odporna na wiatr, jednak preferuje ciepłe temperatury i nasłonecznione stanowiska. To ważne, aby prawidłowo się rozwijały.

Obraz

Podlewanie i nawożenie

Pamiętaj też, aby nie przelać werbeny, ponieważ nie lubi ona intensywnego podlania, inaczej jej korzenie mogą zgnić, a roślina będzie do wyrzucenia. Ważne jest też jej nawożenie. Wykorzystaj do tego naturalne nawozy, które możesz zrobić samodzielnie. Popularnie stosuje się skorupki jaj, które rozdrabnia się na pył i miesza z wierzchnią warstwą gleby. Inny sposób z ich wykorzystaniem to zalanie ich wodą i odstawienie na dwa tygodnie. Zastosowanie takiego nawozu sprawi, że kwiaty będą zachwycać każdego, kto spojrzy na twój balkon.

co zamiast pelargonii na balkon fot. getty images
co zamiast pelargonii na balkon fot. getty images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także