PoradyDomowe triki20 minut wystarczy, żeby Twoje firanki były śnieżnobiałe przed świętami!

20 minut wystarczy, żeby Twoje firanki były śnieżnobiałe przed świętami!

Jak wybielić firany domowym sposobem? Fot. Genialne / Gettyimages
Jak wybielić firany domowym sposobem? Fot. Genialne / Gettyimages
27.03.2023 16:18, aktualizacja: 27.03.2023 19:03

Firany pełnią w domu ważną rolę. W słoneczne dni chronią przed promieniami słońca i ocieplają wnętrze. Zabezpieczają nas też przed wścibskimi oczami sąsiadów i są efektywną dekoracją wnętrz. Nadchodzi czas przedświątecznej gorączki, kiedy to zwykle zmieniamy je na świeże. Zdradzamy, jak wybielić firany domowym sposobem, aby atrakcyjnie prezentowały się na tle wymytych na błysk okien.

Pranie firan bywa kłopotliwe, szczególnie że zazwyczaj wykonane są z dość delikatnych materiałów. Niestety łatwo je ubrudzić, a z czasem może dojść również do ich szarzenia. Zastanawiasz się, w czym prać firany, aby były śnieżnobiałe? Mamy na to sposób!

Od czego zacząć pranie firan?

Jak o nie zadbać, aby ich nie zniszczyć? Są zwiewne i delikatne — wymagają więc odpowiedniej pielęgnacji. W końcu powieszone na oknach są narażone na wpływ wielu czynników zewnętrznych. Przede wszystkim na długotrwałe nasłonecznienie i osadzanie kurzu czy zanieczyszczeń z ulicy. Tym gorzej, jeśli w domu przebywają osoby palące papierosy — dym jest wyjątkowo szkodliwy dla białych firanek. Wietrzenie nic nie da. To wszystko sprawia, że piękne i śnieżnobiałe firany z czasem żółkną lub szarzeją. Powinniśmy wiedzieć, że podstawą ich prania jest namaczanie.

Jak prać firany?

Zanim włożysz firanki do pralki, najpierw je namocz. Najlepiej włóż je na godzinę do ciepłej wody. I tu drobna, choć bardzo istotna uwaga — jej temperatura nie powinna przekraczać 40 stopni. W przypadku bardzo brudnych firan dodaj przeznaczony dla nich środek piorący. Jeśli na białej tkaninie nie ma żadnych kolorowych wzorów i zdobień, to dobry będzie ten z wybielaczem w składzie. Warto wiedzieć, że zdecydowanie lepszym wyborem będzie płyn do prania (a nie proszek), gdyż jest dla nich delikatniejszy.

Obraz

Jak wybielić firany domowym sposobem?

Poznaj nasz patent na szybkie czyszczenie firan:

  • Do dużej miski wlej ciepłą wodę.
  • Następnie dodaj 120 gram soli. Rozjaśni tkaninę i zmiękczy wodę.
  • Namaczaj firany w roztworze przez 5 do 7 minut. Całe powinny być zalane wodą.
  • Po upływie tego czasu dokładnie je wypłucz.
  • Dodaj 40 ml octu i pozostaw je w tym roztworze na 10 minut.
  • Finalnie wypłucz firany w czystej wodzie.
  • Ostatni etap to wysuszenie firanek i zawieszenie.

6 genialnych trików, które ułatwiają pranie. Każdy powinien je znać!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także