PoradySprzątanieJak wyczyścić dysze w kuchence gazowej? Jest to proste i nie wymaga specjalistycznego sprzętu

Jak wyczyścić dysze w kuchence gazowej? Jest to proste i nie wymaga specjalistycznego sprzętu

Jak wyczyścić dysze w kuchence gazowej? Jest to proste i nie wymaga specjalistycznego sprzętu
24.02.2023 21:05, aktualizacja: 11.01.2024 16:35

Zapewne każdemu zdarzyło się, że czasami palniki kuchenki gazowej nie płoną równomiernie. Co może być tego przyczyną? Zwykle winowajcami są zapchane dysze. Dowiedz się jak wyczyścić dysze w kuchence gazowej.

Palniki w kuchence gazowej narażone są na częste zalania i ciągły kontakt z żywnością. Osadzają się na nich płyny, a także resztki pokarmów. Mało komu chce się od razu po ugotowaniu obiadu, czyścić kuchenkę. Zwykle odkładamy to na później. W efekcie tego elementom palnika (w tym także dyszom) grozi zatkanie. Winowajcą jest oczywiście zaschnięta żywność i płyny (np. z kipiących potraw).

user15285612/freepik
user15285612/freepik

Co oznacza nierówny płomień w kuchence gazowej?

Kiedy zauważysz, że masz trudności z zapaleniem palników i płoną one nierównomiernie, to znak, że zapchane są dysze. To właśnie one odpowiadają za dopływ gazu do kuchenki. Wówczas koniecznie przeczyść dysze. Jeżeli to nie rozwiąże problemu, to będziesz musiał wymienić je na nowe.

Czyszczenie dysz drucikiem

Najpierw odłącz dopływ gazu do kuchenki (ze względów bezpieczeństwa). Następnie wytrzyj wszelki płyn, które może się na niej znajdować. Zdejmij pokrywkę i koronę palnika. Wówczas w korpusie palnika zobaczysz zobaczysz małą śrubkę. To właśnie dysza. Odkręć ją za pomocą klucza nasadowego numer 8. Czyszczenie polega na przetkaniu jej miedzianym drucikiem. Do tego celu dobrze nada się też pojedynczy drucik ze zwykłej szczotki drucianej. Kiedy w dyszy zobaczysz prześwit, to znak, że została dobrze wyczyszczona i możesz wkręcić ją ponownie. Jeżeli ten zabieg nie pomógł, to należy wymienić dysze na nowe.

To i Owo/youtube
To i Owo/youtube

Czyszczenie palników za pomocą octu

Aby nie dopuścić do zatkania się dysz, codziennie czyść swoją kuchenkę. Zabrudzone palniki bez trudu umyjesz octem. Zagotuj ocet z wodą w proporcjach 3:1. Do gorącego roztworu włóż palniki i poczekaj aż płyn całkowicie wystygnie. Następnie wyjmij palniki z octu. Jeśli pozostały na nich drobne zabrudzenia, to usuń je szczoteczką lub gąbką.

Już wiesz jak wyczyścić dysze w kuchence gazowej. Przekonaj się teraz jak wyczyścić pleśń z silikonowych fug?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także