PoradyJak wyczyścić kaloryfer? Trik, który podbija sieć, go zniszczy. Tak zrobisz to dużo lepiej

Jak wyczyścić kaloryfer? Trik, który podbija sieć, go zniszczy. Tak zrobisz to dużo lepiej

Jak wyczyścić kaloryfer Fot. Freepik / shoppasel Instagram
Jak wyczyścić kaloryfer Fot. Freepik / shoppasel Instagram
Manuel

07.09.2022 14:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kaloryfer, podobnie jak wiele innych rzeczy w Twoim domu, z czasem ulega zabrudzeniu. Nie tylko wygląda to nieprzyjemnie, ale może również wpływać na jego wydajność. Pokażemy Ci, jak wyczyścić kaloryfer oraz dlaczego nie powinieneś stosować triku, który zrobił zamieszanie na Instagramie.

Popularna "sztuczka", która prawdopodobnie zaszkodzi Twojemu kaloryferowi

W mediach społecznościowych ostatnio głośno jest o sztuczce na szybkie wyczyszczenie kaloryfera. Wykorzystuje ona wodę i proszek do prania. Tak wygląda jedna z jej wersji:

Część komentujących jednak przytomnie zauważa, że tego rodzaju mycie jest dla kaloryfera prawdopodobnie bardzo szkodliwe - bo spowoduje jego szybkie rdzewienie. Może więc bezpośrednio po takim zabiegu będzie rzeczywiście czystszy, ale go zniszczysz.

Jak wyczyścić kaloryfer?

A teraz pokażemy Ci, jak krok po kroku zrobić to prawidłowo - tak by kaloryfer jak najdłużej w pełni sprawnie działał.

Wyłącz ogrzewanie

Przed przystąpieniem do czyszczenia kaloryfera należy wyłączyć centralne ogrzewanie i pozwolić mu ostygnąć przez kilka godzin, jeśli wcześniej był ciepły.

Jak wyczyścić kaloryfer, fot. freepik
Jak wyczyścić kaloryfer, fot. freepik

Odkurzanie kaloryfera

Następnym krokiem jest odkurzenie jak największej ilości kurzu z kaloryfera. W tym celu należy użyć (jeśli się posiada) przedłużonego węża do odkurzacza. Po wyczyszczeniu zewnętrznej części, spróbuj włożyć wąż próżniowy do wnętrza i usunąć jak najwięcej kurzu.

Po usunięciu jak największej ilości kurzu za pomocą odkurzacza, należy oczyścić resztę przy użyciu szczotki do kaloryferów. Jest to długie narzędzie ze szczotką na końcu, które pozwala dostać się do trudno dostępnych miejsc kaloryfera i usunąć kurz.

Jeśli nie masz takiej szczotki, możesz stworzyć własną. Znajdź długi kawałek drutu lub coś podobnego, np. rozkręcony druciany wieszak na płaszcze, i przymocuj do niego szczotkę. To powinno pozwolić Ci usunąć większość kurzu z wnętrza.

Zewnętrzna część

Po oczyszczeniu wnętrza możesz teraz przejść do czyszczenia jego zewnętrznej części. Zmieszaj trochę płynu do mycia naczyń w wiaderku z gorącą wodą, aż będzie wystarczająco spieniona.

Zanurz gąbkę i wykręć nadmiar wody, przetrzyj zewnętrzną stronę kaloryfera, rurki i zawory.

Po uzyskaniu lśniąco czystego kaloryfera, ostatnim krokiem jest oczyszczenie obszaru wokół niego. Jest prawdopodobne, że wyciągnąłeś dużo kurzu i brudu zza kaloryfera, więc upewnij się, że wyczyścisz listwy przypodłogowe i podłogę wokół niego również.

A tutaj przeczytasz o tym, jak wyczyścić szybę w kominku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także