PoradyNie szoruję tłustych filtrów z okapu. Układam je na patelni i dodaję ten proszek

Nie szoruję tłustych filtrów z okapu. Układam je na patelni i dodaję ten proszek

Nie szoruję tłustych filtrów z okapu. Układam je na patelni i dodaję ten proszek
16.08.2023 14:21

Mycie niektórych urządzeń przyprawia nas o niemały ból głowy. Np. czy wiesz, jak wyczyścić okap? Zbiera się na nim mnóstwo tłuszczu i trudno go zmyć. Na szczęście jest prosty trik, dzięki któremu filtry będą wyglądały jak nowe i to bez większego wysiłku.

Nie każdy wie, jak skutecznie wymyć okap. Jego obudowa, o ile regularnie wycierasz ją wilgotną szmatką, nie stanowi większego problemu. Co innego filtry. Zwykle nie poświęcamy im większej uwagi. Zabieramy się za ich czyszczenie, dopiero gdy zauważamy na powierzchni gruby osad z tłuszczu. Na pierwszy rzut oka takie zabrudzenia zapowiadają długotrwałe moczenie i szorowanie. Na szczęście istnieje również prostszy sposób. Wystarczy użyć... patelni.

Jak wyczyścić okap?

Wiemy, że to może brzmieć trochę dziwnie, ale umycie filtrów z okapu na patelni to naprawdę genialny patent. Umieść filtr w naczyniu, a następnie dodaj detergent do zmywarki. Jeśli używasz proszku, wsyp 2 łyżki, jeśli korzystasz z kapsułek, również użyj 2 sztuk. Następnie zalej wszystko kilkoma kubkami gorącej wody. Kratka z okapu musi być zanurzona na kilka centymetrów. Podgrzewaj patelnię z filtrem zanurzonym w wodzie z detergentem na wolnym ogniu przez 20-25 minut. W międzyczasie możesz kilka razy przełożyć kratkę na drugą stronę, używając kuchennych szczypiec. Po upływie wskazanego czasu wyjmij kratkę z wody (również za pomocą szczypiec). Będzie wyglądać jak nowa! Opłucz ją pod czystą wodą i wysusz, a następnie zainstaluj w okapie.

Jak wyczyścić okap bez szorowania? Fot. Genialne.pl
Jak wyczyścić okap bez szorowania? Fot. Genialne.pl

Jak inaczej wyczyścić okap?

Jeśli nie chcesz myć filtra z okapu na patelni, możesz zastosować inny, sprytny patent. Użyj worka na śmieci! Najpierw przygotuj jednak roztwór myjący. Rozpuść 2 tabletki do zmywarki w ciepłej wodzie. Dla lepszego efektu możesz dodać również 3-4 łyżki sody oczyszczonej. Następnie włóż filtr do worka na śmieci i zalej go przygotowaną wcześniej miksturą. Szczelnie zawiąż worek i ułóż w pozycji poziomej. Zostaw w nim kratkę z okapu na całą noc. Kiedy rano wyjmiesz ją z worka, będzie już czysta. Przepłucz ją tylko czystą wodą, wysusz i gotowe! Ten sam patent możesz wykorzystać do wyczyszczenia zabrudzonego od tłuszczu rusztu z piekarnika.

Jak wyczyścić okap szybko i skutecznie? Fot. Genialne.pl
Jak wyczyścić okap szybko i skutecznie? Fot. Genialne.pl

Jak często myć okap?

Wiesz już, jak wyczyścić okap na 2 sposoby. Czas powiedzieć, jak często należy się tym zajmować. Regularność, jak we wszystkich domowych pracach, jest kluczowa, jeśli chcesz, by urządzenie dobrze się prezentowało i działało sprawnie przez długi czas. Okap powinieneś czyścić przynajmniej co 2 tygodnie. Przecieraj jego obudowę i przyciski oraz filtr ściereczką zwilżoną wodą z odrobiną płynu do naczyń. Jeśli będziesz robić to regularnie, zanieczyszczenia nie będą się gromadzić na powierzchni i nie będziesz musiał stosować żadnych sztuczek, żeby się ich pozbyć.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także