Jak wyczyścić palnik gazowy wystarczy jeden składnik z kuchennej szafki
Kuchenka gazowa jest podstawowym sprzętem kuchennym, który używany jest codziennie. Podgrzewamy na jej palnikach potrawy, smażymy i gotujemy, przez co łatwo można zabrudzić palniki. Podpowiadamy jak wyczyścić palnik gazowy domowym specyfikiem.
Mimo rozwoju technologii i popularności płyt indukcyjnych nadal wielu wybiera kuchenki gazowe, które są wygodne oraz proste w użytkowaniu. Ogromnym minusem jest mycie kuchenek oraz palników gazowych, ponieważ łatwo można je zniszczyć sklepowymi detergentami i mocnym pocieraniem.
Jak umyć kuchenkę gazową?
Przystępując do jej czyszczenia, należy pamiętać o tym, że jej powłoka wykonana jest z chemicznego materiału ochronnego. Dlatego warto zastosować ocet spirytusowy, który doczyści zabrudzenia oraz zdezynfekuje powierzchnię szybko i skutecznie. Do wykonania domowego preparatu potrzeba 250 ml octu oraz 125 ml wody zmieszanych razem, a następnie przelanych do butelki z atomizerem. Wystarczy spryskać obficie kuchenkę gazową i rozprowadzić rozcieńczony płyn gąbką lub ściereczką.
Jak wyczyścić palnik gazowy?
Palniki gazowe to najtrudniejsze elementy do wyczyszczenia, o które ze względów bezpieczeństwa należy dbać. W ich myciu też sprawdzi się ocet zagotowany z wodą w proporcjach 3:1, w którym namacza się palniki, aby zaschnięty tłuszcz łatwiej odszedł. Na koniec wystarczy wysuszyć palniki lub dokładnie je wytrzeć, żeby nie rdzewiały. Jest także drugi sposób, do którego używa się sody oczyszczonej wymieszanej z wodą do konsystencji papki, a następnie zakłada się ją na palniki. Po tym czasie masę wyciera się ręcznikiem lub druciakiem i myje pod bieżącą wodą. Ostatnim preparatem, który znakomicie wyczyści palnik gazowy, jest płyn do naczyń z dodatkiem ciepłej wody, ponieważ odtłuści zabrudzenia.
Sposób na wyczyszczenie kratek
Zaraz po palnikach gazowych najbardziej problematyczne w czyszczeniu są kratki, które są często oblepione przypalonym i zaschniętym brudem. Jednak jest specyfik, który wyczyści je w mgnieniu oka, czyli amoniak w płynie. Wystarczy umieścić palniki w głębokiej misce i zalać maksymalnie 2 łyżkami amoniaku, a potem przykryć zostawiając na całą noc. Drugiego dnia wystarczy wylać preparat a kratki opłukać.