PoradyLajfhakiJak wyczyścić spleśniałe fugi pod prysznicem? Nie trzeba ich wymieniać

Jak wyczyścić spleśniałe fugi pod prysznicem? Nie trzeba ich wymieniać

jak usunąć pleśń z fug, fot. Getty Images
jak usunąć pleśń z fug, fot. Getty Images

10.10.2023 11:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie ma bardziej podatnego na wilgoć miejsca w domu. Pod wpływem zmieniających się w niej temperatur oraz słabej wentylacji, w łazience gromadzi się multum bakterii. Podpowiadamy jak usunąć pleśń z fug.

Każdemu zależy na higienicznej łazience, w której możemy codziennie przez kilka minut się zrelaksować. Jednak nie zawsze jest ona czysta, a przebywanie w niej zdrowe. Bardzo często pod wpływem wilgoci wytwarza się pleśń na ścianach, płytkach oraz meblach. Okazuje się, że można się jej łatwo pozbyć domowym sposobem.

Jak usunąć pleśń z fug?

Na początek warto zastanowić się, czy łazienka jest regularnie wietrzona. To niezwykle ważne, aby nie zamykać po kąpieli drzwi, a jeśli jest tam okno, to je otworzyć. W ten sposób wilgoć szybko zniknie. Natomiast kiedy zapomnimy o wietrzeniu, to bardzo szybko na fugach oraz ścianach zacznie wytwarzać się pleśń. Ważne jest także to, aby po każdej kąpieli przetrzeć miejsca wokół wanny lub brodzika szmatką. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko pojawienia się grzyba. Jednak jak poradzić sobie z pleśnią, jeśli już jest? Okazuje się, że to wcale nie takie trudne. Wystarczy sięgnąć po chlor, który dosłownie ją wyżre. Dlatego do tego zadania najlepiej sprawdzi się płyn do czyszczenia toalet. Polej nim fugi i poczekaj kilka godzin, a następnie zmyj preparat. Dzięki temu pleśń stanie się wspomnieniem, a spoiny będą czyste.

jak usunąć pleśń z fug, fot. Freepik
jak usunąć pleśń z fug, fot. Freepik

Jak pozbyć się pleśni ze spoin?

Nie trzeba od razu biec do sklepu po specjalistyczne preparaty na pleśń. Wystarczy sięgnąć po domowe specyfiki, które sprawdzą się równie dobrze i są tańsze. Dzięki temu problem zniknie bez konieczności wydawania dużej ilości pieniędzy. Wśród skutecznych środków można znaleźć:

  • Wybielacz, który nie tylko ubraniom przywraca utracony kolor. Wystarczy nasączyć nim watę, a następnie rozłożyć na fugach. Dzięki temu już po kilku godzinach pleśń zniknie, bez zbędnego szorowania.
  • Mieszankę z amoniaku i sody oczyszczonej. Połącz oba składniki do całkowitego rozpuszczenia się proszku. Na koniec pozostaje przelać miksturę do butelki z atomizerem i spryskać zainfekowane fugi.
  • Pastę do zębów o właściwościach silnie ściernych. Należy nałożyć ją na szczoteczkę, a następnie szorować zgrzybiałe miejsca. Nie uszkodzi silikonu, a dodatkowo go odświeży.
jak usunąć pleśń z fug, fot. Freepik
jak usunąć pleśń z fug, fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także