Balkon i ogródOgródJak wyhodować borowiki? Prosty sposób na własne grzyby dzięki miksturze z zarodnikami!

Jak wyhodować borowiki? Prosty sposób na własne grzyby dzięki miksturze z zarodnikami!

Jak wyhodować borowiki?
Jak wyhodować borowiki?
Redakcja

13.09.2022 09:56

Borowik, choć jest królem lasu, możemy go mieć w swoim ogrodzie lub na balkonie. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a przepisów z wykorzystaniem tych grzybów nie brakuje. Wiele osób chciałoby mieć go codziennie na wyciągnięcie ręki, bez szukania go w lesie. Podpowiadamy więc, jak wyhodować borowiki.

Jak wyhodować borowiki?

Jeśli nie posiadasz żyłki tropiciela i poszukiwacza, to mam dla Ciebie ciekawe rozwiązanie. Otóż, borowiki możesz samodzielnie wyhodować w swoim ogrodzie bądź w doniczce ustawionej na parapecie czy balkonie. I nie wymaga to wcale dużo pracy. Musisz jedynie uzbroić się w cierpliwość.

Jak wyhodować borowiki?
Jak wyhodować borowiki?

Rozpocznij od przygotowania mikstury, która będzie zawierała porządną dawkę zarodników (znajdują się one pod dojrzałymi kapeluszami). Mikstura ta pobudzi zarodniki, które w naturalnym środowisku potrzebują do tego przejść przez żołądek zwierzęcia.

Składniki:

- dwa duże i stare borowiki,

- 50 gramów świeżych drożdży,

- cztery litry niechlorowanej wody (dobrze sprawdzi się deszczówka).

Grzyby zmiel w maszynce do mięsa (nie myj ich wcześniej). Włóż je do dużego pojemnika, dodaj drożdże i wodę. Wymieszaj, przykryj ściereczką i odstaw w ciemne miejsce na ok. dwa tygodnie. Po upływie tego czasu dolej jeszcze dziesięć litrów wody. Powstałą miksturę możesz już rozlać tam, gdzie chciałbyś, aby wyrosły grzyby.

Jak wyhodować borowiki?
Jak wyhodować borowiki?

Jakie podłoże dla borowików?

Mikstura to tylko połowa sukcesu. Warto stworzyć jej odpowiednie warunki do rozwoju grzybów. W związku z tym w doniczce bądź na rabatce, umieść trochę igieł, zeschłych liści czy spróchniałej kory. Ściółka to w końcu naturalne podłoże tych grzybów. Przy odpowiednich warunkach pierwszych efektów możesz spodziewać się już po dwóch tygodniach.

Jak wyhodować borowiki?
Jak wyhodować borowiki?

Jak często podlewać borowiki?

Po około 2 tygodniach od stworzenia hodowli należy podlać ją sporą ilością wody: w zależności od wielkości będzie to ok. 8-10 litrów. Na pewno w tym czasie powinny pojawić się też pierwsze grzyby. Sposób ten działa zarówno w ogrodzie jak i w doniczce.

Jak wyhodować borowiki?
Jak wyhodować borowiki?
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także