W drzwiach piekarnika jest przycisk. Większość osób nie wie, jak bardzo jest przydatny

W drzwiach piekarnika jest przycisk. Większość osób nie wie, jak bardzo jest przydatny

genialne.pl
genialne.pl
26.01.2023 13:01, aktualizacja: 26.01.2023 15:14

Jak wyjąć szybę z drzwi piekarnika? Nie wiele osób wie, że producenci ukryli przycisk, który pozwala na jej zdjęcie. Dzięki tej funkcji, czyszczenie piekarnika jest o wiele łatwiejsze!

Jak wyjąć szybę z drzwi piekarnika?

Najtrudniej jest wyczyścić zabrudzoną i zaparowaną od środka szybę. Resztki potraw sprawiają, że nawet po dokładnym umyciu piekarnika, on nadal wygląda na brudny. Większość piekarników ma sekretny przycisk, który pozwala na jej zdemontowanie. Większość osób nawet nie wie o takiej możliwości. Zamiast wciskać szmatkę między dwie szyby, wystarczy zdjąć wewnętrzną warstwę.

Najpierw odchyl zaczepy znajdujące się u podstawy drzwiczek. Następnie zdejmij listwę z góry drzwiczek i wyciągnij oswobodzoną szybę. Budowa zaczepów może się różnić u różnych producentów. Jednak zamysł jest ten sam. Wystarczy poszukać internetową wersję instrukcji do Twojego urządzenia. To właśnie tam znajdziemy dokładne informację jak bezpiecznie zdemontować szybę. Większość osób nie czyta instrukcji, więc nie ma o tym pojęcia!

genialne.pl
genialne.pl

Czyszczenie wnętrza piekarnika

Brudny piekarnik to zmora wielu osób, które uwielbiają piec i gotować. Zaschnięte resztki jedzenia, plamy z tłuszczu czy zacieki można, chociaż nie bez trudu, usunąć. Istnieją jednak domowe sposoby, które nie wymagają szorowania przypalonej powierzchni piekarnika.

genialne
genialne

Jak wyczyścić szybę w piekarniku? Trik z sodą

Do miseczki wsyp sodę i wlej o połowę mniej wody. Całość wymieszaj tak, by powstała gęsta pasta. Taką miksturę rozprowadź na szybie piekarnika.

Dla spotęgowania efektu możesz wykorzystać ocet. Przelej go do spryskiwacza i rozpryskaj po rozsmarowanej paście. Całość ponownie zacznie się pienić i pracować. Odczekaj aż przestaną pojawiać się bąbelki i całość zmyj mokrą szmatką. Cały tłuszcz i brud powinien zejść razem z sodą.

Jak wyjąć szybę piekarnika Fot. Freepik
Jak wyjąć szybę piekarnika Fot. Freepik

Jak umyć szybę od piekarnika za pomocą amoniaku?

Niestety nie jest to naturalny sposób, ale poradzi sobie z mocno zabrudzonymi szybami. Nie powinno używać się go do codziennego sprzątania. To raczej substancja do zadań specjalnych.

Używając amoniaku trzeba pamiętać o rękawicach ochronnych. Najbezpieczniej zadbać też o dobrą wentylacje pomieszczenia lub otworzyć okna. Drzwi od piekarnika otwórz "na płasko" i wyłóż ręcznikami papierowymi.

Całość spryskaj amoniakiem i zostaw na 30-40 minut. Po tym czasie zbierz ręczniki (w rękawicach) i wyrzuć. A szybę przetrzyj mokrą szmatką.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także